Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Kyselina mliečna

Kyselina mliečna je organická kyselina, ktorá je produkovaná niektorými baktériami, kvasinkami a plesňami. V potravinárstve sa kyselina mliečna využíva ako konzervačná látka a regulátor kyslosti, napríklad v mliečnych výrobkoch.

Laicky a možno trochu hlúpo, ale predsa :-) sa pýtam. Je možné považovať kyselinu mliečnu produkovanú telom pri cvičení a športe za jednu z "ciest k dostatočnému osídleniu čreva baktériami mliečneho kvasenia"? Ak nie, prečo nie, prosím?
Ďakujem

V tomto prípade je potrebné rozlišovať dva pojmy:
1. Kyselina mliečna - vzniká mliečnym kvasením cukrov,
2. Laktát - jedná sa o anión kyseliny mliečnej.
Kyselina mliečna ako kyslá forma laktátu vo svaloch vôbec nevzniká, medzi laktátom (vznikajúcim pri anaeróbnej glykolýze) a aktivitou črevného biomu nie je priama väzba.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi