Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Konopný protein

Konopný proteín sa vyrába z konopných semien. Je významným zdrojom esenciálnych aminokyselín a vlákniny. Obsahuje významné množstvo omega-3 mastnej kyseliny alfa-linolénovej (ALA). Zastupuje len rastlinné bielkoviny, je ľahko stráviteľný a neobsahuje laktózu ani lepok, čo je výhoda pre ľudí s intoleranciou na laktózu a jedincov postihnutých celiakiou.

Dobrý deň,
ak je konopný proteín vlastne akási lepšia múka, má zmysel používať ho do varených jedál, prípadne aj na pečenie, alebo je to nevýhodné z dôvodu znehodnotenia obsiahnutých látok tepelnou úpravou? Prípadne kde je tá teplotná hranica? A ako je to pri ostatných rastlinných práškových proteínoch, ak je v tom nejaký rozdiel?
Ďakujem.

U rastlinných proteínov je vo vzťahu k hodnoteniu ich kvality a následne zmysluplnosti používania (nielen) do teplej kuchyne potrebné sledovať ich koncentráciu, teda obsah bielkovín. Označovanie výrazom "lepšia múka"; je diskutabilné, pretože surovina je zbavovaná prebytku vlákniny a tukov, čím sa zvýši podiel bielkovín vo výrobku. Až potom sa rieši, či takýto proteínový výrobok bude ďalej technologicky spracovávaný a upravovaný za účelom navýšenia kvality proteínov (zníženie obsahu antinutričných látok, hydrolýza a pod.). Pri tepelnej manipulácii počítajte s tým, že u bielkovín dôjde k ich denaturácii, toto ale neovplyvní ich kvalitu (pokiaľ ich nešetrnou manipuláciou nespálite).

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi