Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Kolonoskopia

Kolonoskopia je lekársky zákrok, ktorý sa vykonáva za účelom vyšetrenia hrubého čreva a konečníka. Tento postup umožňuje identifikovať rôzne črevné problémy – zápalové ochorenia čriev, divertikulitídu, polypy či nádory. Pred vyšetrením sa dodržuje špeciálna diéta, kedy sa obmedzuje konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny a prechádza sa na tekutú stravu deň s cieľom vyčistiť črevá.

Dobrý deň pán Jelínek.
Neviem kam svoju otázku úplne presne zasadiť, ale tu mi to pripadá najvhodnejšie. Chcem sa opýtať, keď niekto podstúpi kolonoskopiu, teda vyšetrenie hrubého čreva a predtým procedúru na vyčistenie čriev za použitia na to určených prípravkov, dochádza týmto procesom odstráneniu väčšej časti črevného mikrobiomu ako napríklad pri liečbe antibiotikami alebo je tento proces menej „drastický“. A k tomu nadväzujúca otázka. Pokiaľ touto očistou čriev dochádza k strate črevného mikrobiomu, ako najlepšie, pomocou stravy, šetrne obnoviť diverzitu tohto prostredia (je nutné používať aj doplnky výživy - probiotiká, prebiotiká, synbiotiká)? Teda aké potraviny po tomto vyšetrení by ste odporučili najlepšie konzumovať?
Ďakujem za Vašu odpoveď a rady.

Kolonoskopia prípadne klystíry vždy zasiahnu do funkcie črevnej mikrobioty. Ich vplyv ale nie je tak fatálny, ako pri užívaní antibiotík, výnimkou sú iba dlhodobo (opakovane) vykonávané výplachy čriev. Obnova diverzity v črevách prebieha podstatne rýchlejšie, než po antibiotických kúrach, nie je preto nevyhnutné použitie podporných preparátov, na stranu druhú ich voľba nie je kontraproduktívna. V prípade úpravy stravy sú najdôležitejšie:
1. Pestrosť vo voľbe potravín s prevahou rastlinných potravín,
2. Kvalita použitých potravín (= vyhýbanie sa priemyselne sprocesovaným výrobkom),
3. Dostatok vlákniny,
4. Preferencia fermentovaných potravín.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi