Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

IgE

Imunoglobulín E (IgE) je typ protilátky, ktorý je produkovaný imunitným systémom. Hrá kľúčovú úlohu v obranných mechanizmoch tela, najmä v reakcii na alergény, parazity a niektoré baktérie a vírusy. Vysoké hladiny IgE v krvi môžu byť indikátorom alergickej reakcie alebo parazitické infekcie.
Konzumácia niektorých potravín vyvolať zvýšenú produkciu IgE v situácii, keď je jedinec na tieto potraviny alergický. To môže viesť k rôznym alergickým reakciám, ako sú žihľavka, astma, ekzém, v extréme až k anafylaktickému šoku. Väčšina potravinových alergií sprostredkovaných IgE sa ale vzťahuje len k niekoľkým málo potravinám - kravskému mlieku, vajciam, rybám, kôrovcom, arašidom, orechom a pšenici.

Dobrý deň, pán Jelinek,
Mohla by som Vás poprosiť o bližšie vysvetlenie rozdielu medzi IgE a IgG protilátok? Je veľmi populárny testovať tzv. potravinovú senzitivitu cez IgG protilátky. Ale každý zdroj uvádza niečo iné - niektoré uvádzajú, že vôbec nemusí ísť o smerodajné informácie a eliminácia potravín nie je na mieste, pretože vyjdú aj potraviny, ktoré v skutočnosti telu vôbec nevadí, alebo naopak vyradiť celý rad potravín, ale riskovať nástup zlého vzťahu s jedlom a pod.... Ako k tomuto problému prosím pristupovať?

Tieto testy sú prezentované ako možnosť zistenia senzitivity na jednotlivé potraviny. Problém je v tom, že vyššie hladiny protilátok vypovedajú len o tom, že sa testovaný jedinec s danou potravinou niekedy v minulosti stretol. Neriešia tak ich toleranciu ani (ne)vhodnosť. Veľmi často bývajú tieto testy dávané do súvislosti s možnosťou zistiť intoleranciu (potravinovú neznášanlivosť), čo je nezmysel, pretože sa jedná o test protilátok, teda testovanie reakcií imunitného systému (intolerancie nemajú žiadnu súvislosť s imunitným systémom). Ak môžem dať radu, tak sa týmto testom vyhnite, nie sú validné aj napriek faktu, že ich ponúkajú niektoré nemocnice...

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi