Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Hypofunkcia štítnej žľazy

Hypofunkcia štítnej žľazy, označovaná ako hypotyreóza, je stav, keď štítna žľaza nevyrába dostatočné množstvo hormónov. Tieto hormóny sú zásadné pre reguláciu metabolizmu, teda spôsobu, akým telo využíva energiu. Príznaky hypofunkcie štítnej žľazy môžu zahŕňať únavu, priberanie na váhe, depresiu, citlivosť na chlad, suchú pokožku a spomalenie srdcovej frekvencie.
Z hľadiska výživy je dôležité, aby ľudia s hypofunkciou štítnej žľazy dodržiavali vyváženú stravu, ktorá podporuje zdravie tohto orgánu. To zahŕňa konzumáciu potravín bohatých na jód, ako sú morské plody a jodizovaná soľ, ktoré podporujú produkciu hormónov štítnej žľazy. Tiež je dôležité obmedziť konzumáciu potravín, ktoré môžu narúšať funkciu štítnej žľazy, ako sú sójové produkty a niektoré druhy zeleniny (napríklad brokolica a kel).

Dobrý deň,
mám otázku ohľadom DLPA a následnej metabolizácii na tyroxín u človeka, ktorý má hypofunkciu štítnej žľazy. Píšete že je netoxický, obávam sa či u ľudí s touto chorobou nemôže dôjsť k nejakému inému priebehu ako u zdravých ľudí. Predsa len v dnešnej dobe mi príde že pacientov s týmto ochorením pribúda a dalo by sa im pomôcť, keď to poviem ľudovo „nakopnúť funkcie“ štítnej žľazy aj následne metabolizmu práve cez DLPA?

DLPA funguje ako jeden zo stavebných kameňov pri tvorbe hormnonov štítnej žľazy. Mechanizmus je pomerne zložitý, na tejto úrovni nefunguje priamo v zmysle "zvýšenia príjmu DLPA = jasne definovaná podpora hormonálnej regulácie štítnice" (DLPA sa pomocou enzýmu fenylalanínhydroxylázy mení na tyrozín, v štítnici potom z tyrozínu a jódu vznikajú hormóny trijodtyronín a tyroxin. Podporná suplementácia tu ale nie je zárukou zvýšenej tvorby spomínaných hormónov, pretože záleží na mnohých ďalších premenných faktoroch).
Pri úpravách koncepcie stravy vždy najprv cieľte na nutričnú rovnováhu na čele s dostatkom látok, o ktorých vieme, že majú na fungovanie tohto orgánu priamy vplyv (jód, selén, antioxidanty...).
Pokiaľ je jedinec s hypofunkciou štítnice s medikáciou, je vhodné, aby sa o suplementácii DLPA poradil s ošetrujúcim endokrinológom.

Dobrý deň,
odporučili by ste osobe s hypofunkciou štítnej žľazy užívať ľanový olej? Nadchla som sa pre neho, ako pre zdroj Omega 3, ale v lekcii uvádzate, že ľan patrí medzi nevhodné potraviny, tak neviem, či sa to týka aj oleja?
Veľmi ďakujem.

Dôvodom na preventívne vyhýbanie sa konzumácii ľanových sedmok je pomerne vysoký obsah fytoestrogénov, ktorý pri niektorých dysfunkciách štítnice nemusí byť žiaduci. Ľanový olej ale obsahuje zlomkové množstvo týchto látok, jeho používanie v primeranom množstve je úplne v poriadku.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi