Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Hydrolyzovaná želatina

Hydrolyzovaná želatína je forma želatíny, ktorá prešla procesom hydrolýzy, čo znamená, že bola rozložená na menšie časti, aby bola ľahšie stráviteľná. Je bohatá na aminokyseliny, ktoré sú základnými stavebnými kameňmi bielkovín, a to predovšetkým na glycín, prolín a hydroxyprolín, ktoré sú dôležité pre zdravie kože, vlasov, nechtov a kĺbov.

Dobrý deň,
chcela som sa opýtať, či je pre výživu kĺbov lepšie odporučiť užívať hydrolyzovanú želatínu, alebo čisto hydrolyzovaný kolagén?
Ďakujem vopred za odpoveď a prajem pekný deň

To je šalamúnska otázka, pretože metabolizmus proteínov zo stravy ovplyvňujúcich kĺbové a spojivové tkanivo prebieha tak, že tieto bielkoviny sú rozložené na kratšie peptidy až samostatné aminokyseliny a až na základe skutočnej potreby organizmu si telo vytvára nové štruktúry bielkovín. To znamená, že konzumáciou zdrojov kolagénu (želatína, doplnky...) telo získava predovšetkým kľúčové aminokyseliny (prolín, lyzín) potrebné pre vlastnú syntézu kolagénu, z čoho vyplýva, že finančne nákladnejšie doplnky (= špecificky upravované zdroje kolagénu) nemusia vždy znamenať lepšie účinok. Ukazuje sa tak, že pre výživu kĺbov je efektívne predovšetkým zaistiť potrebné látky (dostatok bielkovín, sírne aminokyseliny, vitamín C...). Používanie hydrolyzovaných zdrojov bielkovín má zmysel kvôli tomu, že sú enzymaticky štiepené, tzn. rýchlejšie sa v tele spracovávajú, zaplatíte za ne ale vyššiu cenu a nie sú zárukou dosiahnutia lepšieho výsledku.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi