Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Gochujang

Gochujang je tradičná kórejská pálivá omáčka. Tradične sa vyrába z červeného chilli prášku, sladkej ryže, fermentovaných sójových bôbov a soli. Táto omáčka má hlboké korene v kórejskej kultúre a jej výroba je často rodinnou tradíciou, ktorá sa odovzdáva z generácie na generáciu. Proces výroby gochujang je pomerne zložitý a zahŕňa fermentáciu ingrediencií v keramických nádobách po dobu niekoľkých mesiacov až rokov. Tento proces fermentácie jej pridáva charakteristickú hĺbku chuti a bohatosť. Súčasťou komerčných produktov sú aj suroviny s obsahom cukru prípadne niektoré aditíva.
Z nutričného hľadiska je gochujang bohatý na bielkoviny a vlákninu. Je aj zdrojom vitamínov a minerálov. Vykazuje probiotické vlastnosti, ktoré sú dôsledkom fermentačného procesu. Je zdrojom soli, mal by peoro byť konzumovaný s mierou.

Dobrý deň,
otázka A: ako je to s kórejskými fermentovanými pastami napr.: Gochujang a Doenjang. Sú zdraviu prospešné? Oplatí sa ich používať v kuchyni? Otázka B: Keď sa väčšinou používajú na tepelnú úpravu, stále sa počítajú ako fermentovaný zdroj ? Otázka Čo: Čo sa používa za fermentačné procesy v prípade týchto pást, ako to prebieha?
Ďakujem za odpoveď.

A) Cokoli prejde fermentáciou, získava na väčšej nutričnej hodnote, takže zmysel také potraviny používať má. Je samozrejme potrebné ich príjem cieliť na správnu časť populácie – napr. nie sú vhodné pri histamínovej intolerancii, silne pálivým druhom by sa mali vyhýbať jedinci trpiaci niektorými poruchami tráviaceho traktu.

B) Áno, stále sa jedná o fermentované produkty.

C) Doenjang je pasta vyrobená z fermentovanej sóje, Gochujang je tiež fermentovaná pasta zo sóje, ale s prídavkom pálivého korenia. Aj napriek tomu, že existuje množstvo receptúr na ich prípravu líšiacich sa používanými surovinami, princíp je vždy rovnaký - základnú surovinu necháte sfermentovať pomocou konkrétneho činidla, výsledok sa (chutí aj farbou) líši predovšetkým od času, počas ktorého fermentácia prebiehala, a použité teploty, tlaku a minoritných surovín.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi