Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Fytáty

Fytáty sú organické kyseliny, ktoré sa prirodzene vyskytujú v mnohých rastlinných potravinách – najviac v obilninách, strukovinách, orechoch a semenách. Sú známe svojou schopnosťou viazať minerály, ako je železo, zinok, vápnik a horčík, a brániť ich vstrebávaniu v tele. Ak sú fytáty konzumované v nadmernom množstve, môže to viesť k nedostatku týchto živín. Fytáty konzumované v malom množstve majú ale množstvo potenciálnych zdravotných prínosov, rizikový je predovšetkým ich nadbytok.
Dôkladná tepelná úprava potravín sčasti rozkladá ich štruktúru a znižuje tak ich koncentráciu v jedle.

Aký je prosím rozdiel medzi kyselinou fytovou a fytáty?

Kyselina fytová je látka, ktorá je prirodzeným aniónom. Ako taká má schopnosť zlučovať sa s katiónmi minerálov do zlúčenín (= solí), ktoré sa nazývajú fytáty (tieto zlúčeniny vytvárajú najčastejšie s vápnikom, železom, zinkom, draslíkom, horčíkom a meďou). Pretože sú pre ľudský tráviaci trakt tieto väzby nestráviteľné, dochádza pri konzumácii potravín s vysokým podielom fytátov k nižšej biologickej využiteľnosti takýchto minerálov (aj napriek ich relatívne vysokému podielu v potravine).

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi