Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Dusitan sodný

Dusitan sodný (E250) je látka používaná ako konzervačný prostriedok v potravinárskom priemysle, najmä v mäsových výrobkoch. Jeho hlavnou funkciou je zabrániť rastu baktérií a plesní, ktoré by mohli spôsobiť skazenie potravín. Dusitan sodný tiež pomáha udržovať farbu mäsa a zlepšuje jeho chuť. Je spájaný s niektorými zdravotnými rizikami. Pri konzumácii sa môže v tele premeniť na karcinogénne látky, známe ako nitrozamíny. Tieto látky môžu zvýšiť riziko vzniku niektorých typov rakoviny, najmä rakoviny žalúdka. Dusitan sodný môže tiež spôsobiť alergické reakcie u niektorých ľudí, vrátane bolesti hlavy, začervenania, svrbenia a astmatických záchvatov. Z týchto dôvodov sa odporúča obmedziť konzumáciu potravín obsahujúcich túto látku.

Dobrý deň,
mám otázku o škodlivom aditíve E 250 – Dusitan sodný, ktorý sa ako konzervant vyskytuje v párkoch (tam o kvalite teda pochybujem vždy), ale aj v šunke... A teraz som až posadnutá, prechádzam všetky šunky v obchodoch a nemôžem nájsť žiadnu, ktorá by tento dusitan sodný neobsahovala :-( Či je lepšie šunku obzvlášť pre deti a dojčiace ženy z jedálnička vyradiť? Alebo existuje nejaká bez dusitanu sodného? Ak áno, budem vďačná za tip.

Skupina dusitanov je pre výrobcov potravín veľmi dôležitá - majú antibakteriálne účinky, slúžia ako stabilizátory farieb (u mäsových produktov zvýrazňujú ich farbu, takýto produkt sa potom lepšie predáva), oi aj zabraňujú oxidácii tukov. Tieto látky sú vo vzťahu k nášmu zdraviu problematické predovšetkým na dvoch úrovniach:
1. Dusitany v kombinácii s niektorými látkami v potravinách vytvárajú tzv. nitrozamíny, ktoré sú silne rakovinotvorné. Niektorí výrobcovia sa snažia tieto účinky znižovať fortifikáciou niektorých antioxidantov (vitamín C, E), tie sú ale prakticky vždy syntetického pôvodu, takže je otázka, či celkový efekt ešte nezhoršujú (z dôvodu prooxidačného účinku).
2. Tieto konzervačné látky majú tendenciu negatívne ovplyvňovať diverzitu črevnej mikrobioty, ich pravidelná konzumácia má tak nepriamy vplyv na fungovanie zdravia (imunitného, hormonálneho, nervového systému a pod.).
Je skutočne v praxi problém kúpiť údeniny bez prítomnosti týchto aditív. V kontexte s týmto je výhodné (ak už musíte údeniny jesť) tieto potraviny vyrábať v domácich podmienkach bez týchto zložiek. Nie je to nijako zložité, navyše finančne zásadne lacnejšie.
Uvažujete správnym smerom, vždy je výhodnejšie sa týmto aditívam v strave vyhýbať.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi