Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Dobrý deň,
je vhodné užívať guaranu počas PMS/pred menštruáciou, ak športujem a potrebujem energiu a silu v období tréningu? Alebo skôr nechať hormóny prirodzene fungovať a „zmieriť“ sa s menšou energiou?
A ešte jedna otázka, aký má vplyv na fungovanie kombinácií s kávou? Či nevyvolá nepríjemné chvenie, potenie až stavy úzkosti, pokiaľ človek užíva 1-2 stredne silné kávy denne?
Ďakujem vopred za odpoveď, pekný deň :)

Guarana disponuje menšími vedľajšími účinkami ako káva, z tohto pohľadu sa môže javiť ako výhodnejšia. Stále je ale zdrojom kofeínu, ktorému je lepšie sa v priebehu PMS vyhýbať. Ako alternatívu vyskúšajte adaptogény, majú podstatne priaznivejší vplyv na priebeh PMS. Kombináciou guarany s kávou síce stimulujete nervovú sústavu a srdcovo-cievny systém k vyššej aktivite, rastie ale riziko synergizmu pri vedľajších účinkoch. Aj napriek tomu, že záleží na metabolickej individualite jedinca, tzn. vo vzťahu ku kofeínu na schopnosti túto látku efektívne odbúravať, skúste sa tejto kombinácii vyhýbať, zbytočne tým stresujete celý organizmus. Otestujte vplyv adaptogénov s ginkgo, je to výhodnejšia cesta.

Témy:  Káva      Guarana    

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi