Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

A čo si myslíte o extrudovaných výrobkoch a hmyze, ktorý sa pridáva do múk?
Ďakujem.

Extrudované výrobky sú vyrábané z obilnín, strukovín a ďalších surovín pomocou extrúznej technológie, ktorá v niektorých ohľadoch zvyšuje nutričnú hodnotu výrobku (lepšia stráviteľnosť, vyššia biologická využiteľnosť, obsah škodlivých látok), v iných naopak zhoršuje (znižuje sa obsah niektorých mikroživín).
Pridávanie hmyzu do múky je nový trend v potravinárskom priemysle, ktorý má potenciál znížiť náklady na výrobu a zároveň zvýšiť obsah bielkovín a niektorých ďalších živín (vit B12, omega-3) v potravinách. Z nutričného hľadiska je to výhodný postup, hmyz sa bude v potravinárstve do budúcnosti objavovať čoraz častejšie. Je len otázkou, ako k tomu bude naša západná kultúra z etických a historických dôvodov pristupovať.

Témy:  Extrudované výrobky 

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi