Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Celiakia

Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje neznášanlivosťou lepku (bielkovina obsiahnutá v niektorých druhoch obilia - raže, ovsa, pšenice a jačmeňa). U ľudí s celiakiou môže konzumácia lepku viesť k poškodeniu črevnej sliznice, čo môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov, vrátane malabsorpcie živín, ktorá vedie k podvýžive.
Pre ľudí s celiakiou je nevyhnutné dodržiavať bezlepkovú diétu, ktorá obnáša vyhýbanie sa všetkým potravinám a nápojom obsahujúcim lepok.

Dobrý deň, pán magister,
pripadá mi, že spoločným menovateľom laktózovej intolerancie i celiakie je narušený črevný mikróbiom, prípadne rozvoj syndrómu priepustného čreva. Uvádzate, že tieto problémy bývajú menej časté u dojčených detí – teda detí, ktoré vďaka materskému mlieku dostali vyššiu šancu na rozvoj zdravého mikrobiomu. Sama som sa stretla s tým, že sa mi po silnej stresovej záťaži (a rozhodne nie príliš zdravom jedálničku) rozvinula laktózová intolerancia a alergia na kazeín, ktoré sa ale po úprave stravy (s vylúčením cukru, mlieka, lepku a vysoko priemyselne spracovaných potravín) na cca 2 mesiace výrazne zmiernila do takej miery, že si môžem občas dopriať mliečny výrobok bez akýchkoľvek nepríjemných prejavov, ktoré ma trápili skôr. Je teda možné, že tieto problémy (najmä ak sa rozvinú v dospelom veku) je možné mierniť/liečiť zmenou stravy, resp. zameraním sa na obnovu zdravého črevného mikrobiomu? Možno svoj pohľad len príliš zjednodušujem, preto vopred ďakujem za Váš uhol pohľadu a odpoveď. S pozdravom a prianím pekného dňa

Situácia, ktorú popisujete, sa v praxi vyskytuje pomerne často. Navyše trendy vo výžive a prognózy zameriavajúce sa na zdravie populácie naznačujú, že do budúcnosti sa počty budú zvyšovať. Pri snahe riešiť zdravotné problémy vždy záleží na tom, aká je príčina ich vzniku, na základe toho sa potom volí cielená liečba. Pri poškodení sliznice tenkého čreva nevhodnou stravou či stresovými prejavmi dochádza k zníženej produkcii niektorých enzýmov, tráviaci trakt tak prestáva plnohodnotne zvládať niektoré funkcie. Akonáhle ale zjednáte nápravu a nastolíte potrebné podmienky, výrazne rastie pravdepodobnosť, že uvediete situáciu do pôvodného stavu. Vo vzťahu k pokore voči svojmu telu a jeho fungovaniu je rozumné rešpektovať fakt, že nejde o istotu, ale "len" zvýšenú pravdepodobnosť.
Črevný mikróbiom pri týchto problémoch hrá nemalú úlohu, okrem úpravy stravy tak má zmysel zacieliť aj na podpornú suplementáciu probiotík aj prebiotík.

Dobrý deň, pán Jelinek.
Je možné, že ražný kváskový chlieb budú tolerovať aj celialicu a ľudia s alergiou na lepok? Že teda dôjde fermentáciou k rozloženiu lepku?
Ďakujem za odpoveď.

Pri fermentácii cesta z lepkovej múky dochádza iba k čiastočnej hydrolýze štruktúry lepku. Tento proces nie je dostačujúci na to, aby sa proteíny rozložili úplne (ako je to napr. u miso pasty), jedinci s neznášanlivosťou či alergiou na lepok sa tak musia vyhýbať aj kváskovému pečivu vyrábanému z lepkových obilnín.

Dobrý deň,
Už som začínala jasať, že mám konečne medzi celiakiou a alergiou na lepok jasno. Dnešná lekcia mi to opäť trochu zamotala. O Alergii sme si povedali, že je podmienená imunitnými reakciami a intolerancia je spôsobená metabolickou poruchou (najčastejšie deficitom enzýmov). Je teda celiakia = potravinová intolerancia, aj keď na rozdiel od ostatných potravinových intolerancií sa na jej vzniku podieľa imunitný systém? Ďalej som sa chcela opýtať, či je celiakia naozaj nevyliečiteľným ochorením? Ako dieťa som mala diagnostikovanú celiakiu, ale v dnešnej dobe (a to asi už od 10 rokov veku) nemám s lepkom žiadny problém. Išlo teda o chybne stanovenú diagnózu?
Ďakujem.

Celiakia je geneticky podmienená porucha slizničnej imunity, ktorá abnormálne reaguje na lepok a prolamíny. Ide o neznášanlivosť (= metabolickú poruchu), do ktorej je zapojená imunita. Moderná medicína ju definuje ako nevyliečiteľnú, teda celoživotnú chorobu. V praxi som bol svedkom niekoľkých situácií, keď sa postihnutý tejto diagnózy zbavil, a to v situáciách, keď diagnóza bola vykonaná štandardným (komplexným) spôsobom (= s malou pravdepodobnosťou diagnostického omylu). Nie som ale schopný svedomito povedať, či išlo o štatisticky bezvýznamnú výnimku alebo zásah zo strany homeostatických samoozdravovacích systémov v tele. Tieto prípady bývajú bežne medicínou zaradené do šuplíka s označením "spontánna remisia"...

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi