Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Antikoagulačná liečba

Antikoagulačná liečba je lekársky postup, ktorý sa používa na prevenciu alebo liečenie krvných zrazenín. Ak sa tieto zrazeniny dostanú do srdca alebo mozgu, môžu spôsobiť mŕtvicu alebo srdcový infarkt. Antikoagulačné lieky, často nazývané „lieky na riedenie krvi“, pomáhajú znížiť riziko týchto komplikácií tým, že spomaľujú proces zrážania krvi.
Niektoré potraviny a doplnky môžu ovplyvniť účinnosť antikoagulačnej liečby. Napríklad potraviny bohaté na vitamín K, ako je zelená listová zelenina, môžu znížiť účinnosť niektorých antikoagulantov. Naopak ale existujú potraviny a doplnky, ktoré môžu zvyšovať riziko krvácania u ľudí užívajúcich antikoagulanty. Preto je dôležité, aby pacienti na antikoagulačnej liečbe konzultovali svoj jedálniček a užívanie doplnkov so svojím lekárom alebo dietológom.

Dobrý deň pán Jelínek,
chcela by som sa opýtať - mám klienta, ktorý po infarkte užíva lieky Brilique (na riedenie krvi) a Godasal (proti krvným zrazeninám) a bolo mu lekárom povedané, že má prestať suplementovať Omega 3- ako ste písal už skôr v poradni sekcii Omega 3 mastné kyseliny - rozumiem tomu, že Omega3 suplemnetácia zvyšuje účinok antikoagulačnej liečby, môže byť zdravotne nebezpečné = zvýšená krvácavosť - Avšak sa chcem opýtať, či keď klientovi odporučím úpravy jedálnička tak, aby upravil pomery omega 6/omega 3 - tzn. aby navýšil príjem potravín/ zdrojov omega 3 ako sú semienka ľanové, konopné, chia a/alebo oleje z nich, tučné ryby ako je losos, tuniak, makrela - ak aj tým môže významne zvýšiť účinok antikoalugačnej liečby prípadne, ako tieto pomery pri takej liečbe stanovovať ? nedávalo by zmysel ich stravovu vôbec neupravovať - berie tieto lieky takmer rok.....
Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň

Úprava jedálnička zmysel dáva, len ju treba realizovať opatrne. Ak je cieľom úprava O3:O6, zamerajte sa najskôr na dosiahnuteľné obmedzenie O6. Pri navyšovaní O3 nie je nevyhnutne nutná suplementácia, začnite so zaradením zdrojov ALA, z ktorých si telo vyrobí minimálnu potrebnú dávku DHA a EPA, to sa javí ako bezpečný postup. Pokiaľ zaradíte ryby, je príjem O3 trochu diskutabilný, pretože ich množstvo sa výrazne líši u rovnakých druhov rýb s ohľadom na podmienky, v ktorých žili. Rozdiely môžu byť aj násobné, strava sa tak ťažko koriguje s ohľadom na požiadavky lekárov. Pri riadenej kontrole koagulačných faktorov je bezpečnejšie, keď je príjem antikoagulačných látok dlhodobo stabilný (= bez výraznejších výkyvov), lekárom sa tak lepšie nastavuje dávkovanie liekov.

Dobrý deň,
pri koenzýme Q10 uvádzate, že môže obmedzovať efekt Warfarínu - lieku na riedenie krvi, ako je to s Omega3 NMK, tie sa predsa tiež dajú užiť na vylepšenie viskozity krvi. Bude to fungovať? Alebo Q10 obmedzí aj tento proces? Dá sa to teda riešiť takto? Predpokladám, že by to mal klient konzultovať s lekárom...
Ďakujem

Všeobecne platí, že človek trpiaci akýmkoľvek zdravotným problémom, u ktorého užíva lieky, by sa mal o (ne)vhodnosti doplnkov stravy poradiť s ošetrujúcim lekárom. Účinky suplementov sa z dôvodu vývoja neustále zlepšujú, aj napriek snahe legislatívnych obmedzení smerujúcich k znižovaniu ich dopadu na metabolizmus môže hroziť riziko nežiaducich reakcií. Pri antikoagulačnej liečbe to platí pre užívanie vitamínu K, podobné účinky má aj Q10. Naopak omega-3 tuky majú antikoagulačný vplyv, môžu účinky týchto liekov zosilňovať.

Dobrý deň, pán Jelínek,
rada by som sa opýtala, či je známy presný mechanizmus účinku omega 3 na antikoagulantia, chápem to v prípade vit K, pretože Warfarín je vlastne antivit. K, ale nikde som sa nedočítala o mechanizme omega 3.
Ďakujem vám.
P.S.: Skláňam veľké poklony na kvalitu vášho kurzu.

Ďakujem za kompliment, som rád, že sa kurz páči. Staviate predo mňa lektorskú výzvu v podobe nutnosti vychádzať informačne v ústrety nielen laickej verejnosti, ktorá má záujem preniknúť do tajov správneho stravovania, ale aj vás – odborníkov – ktorých know-how vysoko presahuje odborný rámec tohto kurzu. O to viac sa budem snažiť nesklamať, posúva to vpred aj mňa :-)
Antikoagulanciá typu Warfarínu či Heparínu iba zabraňujú tvorbe krvných zrazenín (tzn. že už vzniknuté zrazeniny neovplyvňujú) formou súťaženia s vitamínom K, ktorý organizmus potrebuje na tvorbu koagulačných faktorov. Princíp vplyvu omega-3 na agregáciu krvných doštičiek je odlišný: Omega-3 mastné kyseliny súťaží s omega-6 (primárne kyselinou arachidonovou) o vstup do membrán krvných doštičiek (je to napr. jeden z dôvodov, prečo sa toľko odporúča zaisťovať pomer medzi o3 a o6 na úrovni 1:1-5). Pokiaľ je hlavnou súčasťou spektra prijímaných o3 EPA a DHA, zvyšuje sa produkcia prostaglandínu I2 (prostacyklínu - PGI2), ktorý priamo inhibuje zhlukovanie krvných doštičiek a má lokálne vazodilatačné účinky. Súčasne tak dochádza k znižovaniu produkcie tromboxanu A2 ako derivátu kyseliny arachidónovej, ktorý je produkovaný krvnými doštičkami, zvyšuje vazokonstrikciu a jeho úlohou je podporovať aktiváciu nových krvných doštičiek. Tieto účinky sa prejavia predĺžením doby krvácania a znížením agregácie doštičiek, kde rozsah závisí nielen od pomeru o3 a o6, ale aj užívaných liekov (úlohu hrajú aj lieky obsahujúce acetylsalicyláty). Tento stav sa úpravou stravy dosahuje veľmi ťažko, situácie sú spájané primárne s užívaním vyšších dávok omega-3 z doplnkov stravy.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi