Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Adaptogény

Adaptogény sú prírodné látky, ktoré pomáhajú telu prispôsobiť sa stresu a podporujú normálne fungovanie telesných procesov. Nachádza sa v niektorých rastlinách, ktoré sú tradične používané v rôznych systémoch liečby po celom svete (napr. tradičná čínska medicína alebo ajurvéda). Adaptogény môžu pomôcť zlepšiť fyzickú a duševnú výdrž, podporovať imunitný systém a pomáhajú telu lepšie zvládať stres.
Medzi najznámejšie patrí ženšen, ashwagandha, rhodiola rosea a ďalšie. Rastliny sa spracovávajú do rôznych foriem - čajov, tinktúr, práškov alebo kapsúl.

Dobry den,
vacsina adaptogenov by sa nemala uzivat dlhsie ako pol roka. Aka dlha by mala byt prestavka od dalsieho uzivania ci cylku toho isteho alebo ineho adaptogenu? Mozu sa tieto byliny slobodne kombinovat? Je nejake odporucene mnozstvo alebo kombinacie adaptogenov ktore mozeme odporucit v „jednom pol rocnom cykle”? Existuju kombinacie ktore sa neodporucaju?
Vopred dakujem za odpoved.

Nastavenie cyklov je silne individuálna záležitosť, vždy súvisí primárne s potrebami (= účelom užívania) jedinca. Všeobecne platí, že po časovo dlhšej fáze príjmu by mala nastať kratšia prestávka, a to rádovo v týždňoch.
Kombinácia rôznych adaptogénov by mala podliehať určitým pravidlám - minimálne je vhodné sa vyvarovať súbežnému príjmu niekoľkých typicky stimulačných adaptogénnych bylín z dôvodu možného rizika predávkovania, ktoré má podobné prejavy, ako napr. kofeín (malou výnimkou sú tu krátkodobé snahy o maximalizáciu stimulácie u športovcov pred výkonom ) - jedná sa predovšetkým o macu a rozchodnicu, prípadne sibírsky ženšen.
Každá adaptogénna bylina obsahuje látky, ktoré ovplyvňujú metabolizmus špecifickým spôsobom a smerom. Pri hľadaní vhodných kombinácií treba tento fakt zohľadniť a neužívať súčasne byliny s protichodným účinkom - napr. klanoprašku, ktorá má harmonizačný vplyv na nervový systém (v niektorých krajinách sa používa ako súčasť liečby depresií) a rozchodnicu, ktorá naopak funkciu nervovej sústavy stimuluje.

Dobrý deň,
môžu prosím užívať klanoprašku aj osoby s transplantovanou pečeňou? Ďakujem za odpoveď.

Túto kombináciu by mal vždy schváliť ošetrujúci lekár. S najväčšou pravdepodobnosťou však bude proti, pretože Schizandra ovplyvňuje funkciu liekov, ktoré sú odbúravané v pečeni (klanopraška podporuje činnosť pečene), preukázané je zvýšenie hladiny takrolimu (imunosupresívum) v krvi u pacientov po transplantácii pečene.

Dobrý deň,
smie sa ženšen alebo aj iné adaptogény užívať pri autoimunitných chorobách? Predpokladám, že zrejme nie, keď sa užívajú imunosupresíva, ale ak sa darí ochoreniu držať v remisii a človek nie je na liekoch?
Ďakujem

Toto je zložitá téma. Pri voľbe fytoterapie vždy záleží na tom, aké autoimunitné ochorenie chcete riešiť na základe toho, ktoré tkanivo či skupinu buniek postihujú:
- kožu a sliznice (lupus, psoriáza, atopická dermatitída),
- kĺby a chrupavky (reumatoidná artritída),
- tráviaci Crohnova choroba),
- žľazy s vnútornou sekréciou (autoimunitný diabetes, Hashimotova tyroiditída),
- nervový systém (myasthenia gravis, skleróza multiplex).
Pretože autoimunitné pochody vedú k rozvoju zápalov, treba ďalej riešiť, či má bylina plniť viac imunosupresívnu či protizápalovú funkciu. Adaptogény nie sú dostatočne imunosupresívne, aby samy o sebe zastavili autoimunitný proces, alternatívna medicína s nimi preto bežne pracuje. V našich podmienkach sa najčastejšie používajú ashwagandha a ženšen pravý (aj ako doplnenie k bežnej medikácii), ktoré je možné aj kombinovať.

Dobrý deň,
uvádzate, že adaptogény nie sú vhodné pre epileptikov. Chcem sa opýtať, prečo a aké? V prípade, že by existovali výnimky pri určitých typoch epilepsie, alebo pri určitých typoch adaptogénov, či by ste ich tu mohli uviesť.

Ide o všeobecné odporúčanie vo vzťahu k celej skupine adaptogénov. S ohľadom na špecifickosť pôsobenia týchto látok na systémy v tele a ich prakticky nemerateľnému a exaktne nevyhodnotiteľnému účinku a vplyvu sa prezentuje nevhodnosť pre epileptikov (dôvody sú v tomto smere predovšetkým preventívne bezpečnostné). Ich experimentovanie je rizikové, buďte v tomto smere opatrní, pretože zvyšujú celkovú vitalitu organizmu a tým ovplyvňujú aj elektrochemickú aktivitu mozgu.

Dobry den,
vacsina adaptogenov by sa nemala uzivat dlhsie ako pol roka. Aka dlha by mala byt prestavka od dalsieho uzivania ci cyklu toho isteho alebo ineho adaptogenu? Mozu sa tieto byliny slobodne kombinovat? Je nejake odporucene mnozstvo alebo kombinacie adaptogenov ktore mozeme odporucit v „jednom pol rocnom cykle”? Existuju kombinacie, ktore sa neodporucaju?
Vopred dakujem za odpoved.

Nastavenie cyklov je silne individuálna záležitosť, vždy súvisí primárne s potrebami (= účelom užívania) jedinca. Všeobecne platí, že po časovo dlhšej fáze príjmu by mala nastať kratšia prestávka, a to rádovo v týždňoch.
Kombinácia rôznych adaptogénov by mala podliehať určitým pravidlám - minimálne je vhodné sa vyvarovať príjmu niekoľkých typicky stimulačných adaptogénnych bylín súčasne z dôvodu možného rizika predávkovania, ktoré má podobné prejavy, ako napr. kofeín (malou výnimkou sú tu krátkodobé snahy o maximalizáciu stimulácie u športovcov pred výkonom ) - jedná sa predovšetkým o macu a rozchodnicu, prípadne sibírsky žien šen.
Každá adaptogénna bylina obsahuje látky, ktoré ovplyvňujú metabolizmus špecifickým spôsobom a smerom. Pri hľadaní vhodných kombinácií treba tento fakt zohľadniť a neužívať súčasne byliny s protichodným účinkom - napr. klanoprašku, ktorá má harmonizačný vplyv na nervový systém (bežne sa používa ako súčasť liečby depresií) a rozchodnicu, ktorá naopak funkciu nervovej sústavy stimuluje.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi