Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

A1 kazeín

A1 kazeín je typ proteínu, ktorý sa nachádza v niektorých druhoch mlieka (najmä v kravskom). V tele sa štiepi na beta-kasomorfín-7, čo je opioidný peptid, ktorý môže spôsobovať zápalové reakcie a niektoré zdravotné problémy, najčastejšie sa uvádzajú alergie, intolerancia na laktózu, zápalové stavy čriev, autoimunitné ochorenie či srdcové choroby.
Nie všetky druhy mlieka obsahujú A1 kazeín. Napríklad mlieko oviec, kôz, byvolov a niektorých plemien kráv obsahuje A2 kazeín, ktorý nie je spájaný so vznikom uvádzaných zdravotných problémov.

Dobrý deň,
už čoskoro budeme zavádzať mliečne výrobky, a tak ma napadá otázka. Sami veľmi dbáme na pôvod týchto produktov, používame výhradne výrobky s A2 kazeínom (jersey, kozie, ovčie), ktoré nám vyhovujú.
Preto by ma zaujímalo, či je vhodné u batoľaťa cielene zaradiť aj konvenčné produkty s A1 kazeínom? Ak by sa s týmto typom mliečnych produktov nestretlo, nebude mať pri jeho neskoršej konzumácii, ktorej sa určite nevyhne, problémy? Konvenčnými produktmi mám na mysli aj tak kvalitné jogurty kvalitou BIO Hollandie počnúc. Mockrá ďakujem za odpoveď.

Pokiaľ sa snažíte u mliečnych produktov starostlivo dbať na tieto rozdiely, má to samozrejme svoj význam, pretože spektrum preukázaných negatívnych dopadov dlhodobej konzumácie zdrojov A1 kazeínu na zdravie je pomerne široké. Vzťahujú sa predovšetkým k chronickým problémom, čo teoreticky znamená, že by pri občasnom zaradení zdrojov A1 nemal vzniknúť žiadny závažný problém. Toto ale nie je istota, tú v podstate získate len samotnou praxou, kedy tento "experiment" urobíte. Faktom súčasne je, že úzkostlivé vyhýbanie sa všetkému, čo v dnešnej dobe označujeme za „nezdravé“, nie je v priebehu vývoja dieťaťa úplne v poriadku, pretože tým znemožňujeme získať skúsenosti, na základe ktorých sa organizmus formuje. Svojím spôsobom je to určitá forma extrému, ktorým dieťa v absolútnom poňatí neochránime, je preto rozumné k výžive pristupovať liberálnym spôsobom.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi