Kurzy ATAC

Cesta na vrchol Lucie Sedláčkové

Nečakané výzvy

📅 16. 3. 2023  Mgr. Martin Jelínek    

Kariéra vrcholového športovca je prakticky bez výnimky jazdou na horskej dráhe. Vonkajšia realita, kde sa striedajú výhry s prehrami, je len pomyselná špička ľadovca, navyše často deformovaná medializáciou a snahou ukázať tú svetlejšiu stránku situácie. Každý, kto nahliadne pod pokrievku diania, je konfrontovaný nielen s obrázkom každodennej driny a bolesti, ale aj výziev v podobe uvedomenia si, že ľudské telo nie je stroj. Stroj, ktorý by bolo možné programovať a ktorý bude skákať tak, ako píska jeho programátor. Je starou známou pravdou, že homeostatické systémy zaisťujúce bezproblémový chod organizmu majú svoje limity a v okamihu, keď dôjde k ich preťaženiu, odmietne telo ako celok pokračovať v pôvodnej ceste. Športovcov takto trápi buď zranenie, alebo neschopnosť imunitného systému zvládať neprimeranú záťaž.

Nečakané výzvy

Smutným faktom je, že presne toto sa stalo aj Lucke. Bohužiaľ sa zišli faktory, kedy sa imunite prestala páčiť kombinácia dvojfázovej záťaže, neustáleho medzimestského presúvania sa na tréningy a počasie nahrávajúceho do kariet respiračným chorobám. Stalo sa jednoducho to, čomu sa chce každý športovec vyhnúť a bohužiaľ nie vždy má tú moc situáciu ovplyvniť. Lucku "stretla" angína, ktorej výsledkom bola desaťdňová kúra antibiotík. Aj napriek snahe urýchliť návrat k plnohodnotnému tréningu pomocou všetkej dostupnej podpornej suplementácie bola strata v príprave taká veľká, že 14 dní pred zápasom padlo rozhodnutie akciu odvolať. Radosť z toho samozrejme nemala ani súperka, ktorej tím sa snažil nájsť riešenie v podobe posunu termínu, čo sa bohužiaľ nepodarilo.

Správa to samozrejme nie je veselá, na stranu druhú je ukážkovým príkladom každodenného chleba vrcholových športovcov. Po bitke je síce každý generál, v danej situácii ale nemá zmysel rekapitulovať a hľadať chyby, pretože angína je práve typickým príkladom zákernosti, ktorú z reality bezo zvyšku neodfiltrujeme.

V kontexte dlhodobých plánov sa ale nič nemení, ciele sú jasne vytýčené – Lucka naskočila do plného tréningového režimu s jasne daným harmonogramom ďalších zápasov pre prvý polrok tohto roku, ktoré budú zavŕšené kvalifikáciou na Olympijské hry. Menšie zmeny ale prebehnú na tanieri, pretože pravidlá v amatérskom boxe sa trochu líšia od profesionálneho.

Doterajšia príprava smerovala k zníženiu podielu telesného tuku na dosiahnuteľné maximum. Zvyšok potrebnej hmotnosti sa pár dní pred zápasom odvodní, a to na základe schémy, kedy najprv pomocou manipulácie so sodíkom a draslíkom v jedálničku znížime podiel medzibunkovej vody. Ak by nastala situácia, kedy ani toto nebude stačiť (s čím ale nepočítame), zvyšok sa odvodne potením. Tomu sa ale za každú cenu chceme vyhnúť, pretože výsledkom je neprimeraný zásah do elektrolytickej rovnováhy, ktorý VŽDY vedie k zníženiu výkonnosti. Tejto téme v našej sérii ešte budeme venovať pozornosť, a to na pomerne detailnej báze.

Amatérsky box si tieto situácie ale stráži prísnejšie a snaží sa predchádzať neprimeraným manipuláciám s telesnou hmotnosťou krátko pred zápasom. Lucku čaká dlhší pobyt vo váhovej kategórii do 57 kg, a súčasne na rozdiel od profi ringu aj série niekoľkých zápasov v krátkom časovom období, čo neumožňuje väčšie odvodňovanie.

Z týchto dôvodov meníme nutričnú stratégiu. Cieľom bude viac zrýchliť metabolické pochody, z pohľadu zastúpenia makroživín preto prebehnú nasledujúce zmeny:

1. Mierne znížime podiel vlákniny.

2. Zvýšime jej zastúpenie v tepelnej úprave.

3. Mierne narastie množstvo bielkovín (cca o 15 %).

4. Dočasne znížime príjem sacharidov (cca o 10 %).

Podiel tukov zostane zachovaný, stále bude na najnižšej možnej hranici.

Na tanieri sa tieto zmeny prejavia už výraznejšie:

1. Zvýšime pomerové zastúpenie živočíšnych potravín.

2. To sa odrazí na vyššom podiele živočíšnych bielkovín, pri ktorých budeme dbať na zabezpečenie dobrej stráviteľnosti.

3. Zmenší sa objem zeleniny a strukovín ako kľúčových zdrojov vlákniny.

4. Opäť zaradíme do režimu sladke varianty raňajok, ktoré Lucka toľko zbožňuje.


Krátko pred angínou sme riešili stagnáciu v úbytku telesnej hmotnosti. Aj napriek tomu, že nepoznáme jej príčiny, išlo s najväčšou pravdepodobnosťou o následok akumulovaného stresu z dôvodu absencie kvalitného zázemia a pokoja na prípravu. Niekoľkohodinové každodenné presuny na tréningy si jednoducho vybrali svoju daň. Toto je zaujímavá a pre športovkyne aj dôležitá informácia, pretože ženský hormonálny systém má úžasnú schopnosť na tieto podnety reagovať podstatne citlivejšie, než mužská časť populácie, čo v praxi vedie k nekonečným frustráciam. Lucka sa usídlila na pražskom Olympe, budúcich pár dní tak ukáže, v akom rozsahu sa táto stabilizácia prejaví aj na hmotnosti.

Najbližšie zápasy sú zmluvné na 15. a 16. apríla v Maďarsku. Je tak dostatok priestoru na priblíženie sa k váhovému limitu 57 kg, ktorý je ale nutný udržať dva dni po sebe.
Ako už odznelo, zmena podmienok vylučuje variant opakovaného odvodňovania, je nutné sa preto čo najviac tejto hmotnosti priblížiť prirodzenou cestou. Skvelá výzva, ktorá okrem iného umožní v živom prenose odhaliť techniky predzápasového odvodňovania bez zbytočného potenia a riskovania zníženia výkonnosti.
Múdre príslovie hovorí, že spôsob myslenia po utrpenom neúspechu určuje, ako dlho budeme čakať na ďalšie víťazstvo. Lucka prepla hlavu do iného režimu hneď. Nemá totiž dôvod predlžovať čakanie na budúcu výhru.

Sledujte Lucku na Facebooku  a  Instagramu