Kurzy ATAC

Šťava z pomela

Kategória: Tekutiny / Lisované šťavy

Šťava z pomela

Nutričné hodnoty (100 ml):

Energia kcal

48 kcal

Energia kJ

198 kJ

Bielkoviny

1 g

Sacharidy

10 g

Tuky

0.1 g

Vláknina

0.2 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (1 g) Sacharidy (10 g) Tuky (0.1 g) Vláknina (0.2 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (8.8 %) Sacharidy (88.4 %) Tuky (1.9 %) Vláknina (0.8 %)

Pomelo (syn. šedok) je citrusový plod stromu pomelo (Citrus maxima). Jedná sa o najväčšie citrusové ovocie s veľmi silnou šupkou žltej farby, s priemernou veľkosťou okolo 15 - 25 cm. Farba dužiny je väčšinou žltá, chutí sladkokyslo. Pôvodne pochádza z juhovýchodnej Ázie.

Šťava z pomela a zdravie

Šťava z pomela je - rovnako ako ostatné lisované šťavy - bohatým zdrojom mikroživín, najväčší význam má draslík, sodík a antioxidanty.
Konzumácia čerstvo lisovanej šťavy má teda vplyv na činnosť srdca a ciev. Hodnota glykemického indexu šťavy je nízka. Je to dôležitá informácia predovšetkým pre ľudí:
- s inzulínovou rezistenciou,
- postihnutých diabetom,
- v redukčných diétach.
Pomelo obsahuje pomerne vysoké koncentrácie furanokumarínov (rovnako ako grapefruit), ktoré si rastliny vyrábajú ako súčasť svojho obranného systému. Tieto látky majú schopnosť znižovať účinky niektorých liekov (statínov, analgetík a i.).

Šťava z pomela v kuchyni

Šťava z pomela sa najčastejšie používa samotná alebo v kombinácii s lisovanými šťavami z rôznych druhov zeleniny, ovocia a naklíčených
potravín. Pokiaľ je cieľom konzumácie lisovaných štiav ovplyvňovanie metabolizmu a tým aj zdravia, je voľba konkrétnych druhov ovocia, zeleniny a klíčkov do takýchto zmesí otázkou individuálneho prístupu. Všeobecne platí, že lisované šťavy sú koncentrovaným zdrojom celého radu živín (vitamínov, minerálov, antioxidantov, fytochemických látok) a je možné jednotlivé druhy plodín kombinovať tak, aby poskytovali požadované množstvo vybraných látok. Šťavu z pomela je možné použiť aj na ochutenie:
- kaší,
- dezertov,
- zmrzlín.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.