Kurzy ATAC

Šťava z melónu vodného

Kategória: Tekutiny / Lisované šťavy

Šťava z melónu vodného

Nutričné hodnoty (100 ml):

Energia kcal

60 kcal

Energia kJ

251 kJ

Bielkoviny

0.8 g

Sacharidy

13 g

Tuky

0.2 g

Vláknina

0.2 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (0.8 g) Sacharidy (13 g) Tuky (0.2 g) Vláknina (0.2 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (5.6 %) Sacharidy (90.7 %) Tuky (3 %) Vláknina (0.7 %)

Melón vodný je plodom lubenice obyčajnej (Citrullus lanatus), ktorý bežne rastie v podmienkach mierneho i subtropického pásma. Hmotnosť sa pohybuje od 2 do 15 kg, šupka plodov má väčšinou zelenú farbu, dužina je červená. Chutí sladko, pôvodom pochádza z Afriky. Botanicky patrí do zeleniny, v potravinárstve sa z dôvodu svojho zloženia často radí medzi ovocie.

Šťava z melónu vodného a zdravie

Šťava z melónu vodného je – rovnako ako ostatné lisované šťavy – bohatým zdrojom mikroživín, najväčší význam má draslík a vitamín C. Konzumácia čerstvo lisovanej šťavy má teda vplyv na činnosť srdca a ciev. Šťava z melónu vodného má strednú hodnotu glykemického indexu. Je to dôležitá informácia predovšetkým pre ľudí:
- s inzulínovou rezistenciou,
- postihnutých diabetom,
- v redukčných diétach.

Šťava z melónu vodného v kuchyni

Šťava z melónu vodného sa najčastejšie používa samotná alebo v kombinácii s lisovanými šťavami z rôznych druhov zeleniny, ovocia a
naklíčených potravín. Pokiaľ je cieľom konzumácie lisovaných štiav ovplyvňovanie metabolizmu a tým aj zdravia, je voľba konkrétnych druhov ovocia, zeleniny a klíčkov do takýchto zmesí otázkou individuálneho prístupu. Všeobecne platí, že lisované šťavy sú koncentrovaným zdrojom celého radu živín (vitamínov, minerálov, antioxidantov, fytochemických látok) a je možné jednotlivé druhy plodín kombinovať tak, aby poskytovali požadované množstvo vybraných látok. Šťavu z melónu vodného je možné použiť aj na ochutenie:
- kaší,
- dezertov,
- zmrzlín,
- limonád.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.