Kurzy ATAC

Šťava z manga

Kategória: Tekutiny / Lisované šťavy

Šťava z manga

Nutričné hodnoty (100 ml):

Energia kcal

85 kcal

Energia kJ

356 kJ

Bielkoviny

0.8 g

Sacharidy

18 g

Tuky

0.6 g

Vláknina

0.5 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (0.8 g) Sacharidy (18 g) Tuky (0.6 g) Vláknina (0.5 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (3.9 %) Sacharidy (88.5 %) Tuky (6.4 %) Vláknina (1.2 %)

Mango je plod tropického stromu mangovníka indického (Magnifera indica), pôvodne pochádzajúci z južnej a juhovýchodnej Ázie. Rozmer plodov 10 do 25 cm, ich hmotnosť môže byť až 2 kg, farba je najčastejšie žltá, oranžová, červená alebo zelená.

Šťava z manga a zdravie

Šťava z manga je – rovnako ako ostatné lisované šťavy – bohatým zdrojom mikroživín, najväčší význam má draslík a antioxidanty (karotény). Konzumácia čerstvo lisovanej šťavy tak má vplyv na činnosť srdca a ciev. Šťava z manga má strednú hodnotu glykemického indexu. Je to dôležitá informácia predovšetkým pre ľudí:
- s inzulínovou rezistenciou,
- postihnutých diabetom,
- v redukčných diétach.

Šťava z manga v kuchyni

Šťava z manga sa najčastejšie používa samotná alebo v kombinácii s lisovanými šťavami z rôznych druhov zeleniny, ovocia a naklíčených
potravín. Pokiaľ je cieľom konzumácie lisovaných štiav ovplyvňovanie metabolizmu a tým aj zdravia, je voľba konkrétnych druhov ovocia, zeleniny a klíčkov do takýchto zmesí otázkou individuálneho prístupu. Všeobecne platí, že lisované šťavy sú koncentrovaným zdrojom celého radu živín (vitamínov, minerálov, antioxidantov, fytochemických látok) a je možné jednotlivé druhy plodín kombinovať tak, aby poskytovali požadované množstvo vybraných látok. Šťavu z manga je možné použiť aj na ochutenie:
- kaší,
- dezertov,
- zmrzlín.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.