Kurzy ATAC

Sójové mäso

Kategória: Strukoviny / Ostatné

Sójové mäso

Nutričné hodnoty (100 g):

Energia kcal

372 kcal

Energia kJ

1556 kJ

Bielkoviny

44 g

Sacharidy

32 g

Tuky

2 g

Vláknina

18 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (44 g) Sacharidy (32 g) Tuky (2 g) Vláknina (18 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (49.5 %) Sacharidy (36 %) Tuky (4.8 %) Vláknina (9.7 %)

Sójové mäso je označenie pre technologicky spracovanú (odtučnenú) sójovú múku, ktorá sa pomocou extrúzie formuje do požadovaného tvaru. Vyrába sa v podobe kociek alebo rezancov, slúži ako surovina na ďalšiu kulinársku úpravu.

Sójové mäso a zdravie

Sójové mäso je veľmi bohatým zdrojom bielkovín, ktoré sú považované za vysoko kvalitné (majú vyvážený pomer esenciálnych aminokyselín). Tento produkt sa preto veľmi často označuje za kvalitnú náhradu živočíšnych zdrojov bielkovín. Z dôvodu technologickej úpravy je táto potravina v porovnaní so sójovými bôbmi pomerne dobre stráviteľná. Poskytuje významné množstvo draslíka, horčíka a vápnika, odporúčajú sa preto v strave kardiakov a športovcov. Obsahujú vyššie množstvo purínov, ľudia postihnutí dnou by s touto informáciou mali počítať. Výrobok obsahuje absolútne minimum tukov, odporúča sa tak často pri redukčných diétach. Pretože je produkt tepelne spracovaný, obsahuje v porovnaní s nespracovanou sójou iba zlomkové množstvo fytátov, ktoré komplikujú tráviace pochody a znižujú vstrebávanie niektorých minerálnych látok. Má nízku hodnotu glykemického indexu. Je to dôležitá informácia predovšetkým pre ľudí:
- s inzulínovou rezistenciou,
- postihnutých diabetom,
- v redukčných diétach.

Sójové mäso v kuchyni

Sójové mäso slúži ako surovina na ďalšie úpravy, a to väčšinou pre slané varianty pokrmov:
- varenie,
- dusenie,
- pečenie,
- vyprážanie.
Sójové mäso je - podobne ako živočíšne mäso - bez výraznejšej chuti, treba ho preto ochutiť. Kombinuje sa s ďalšími surovinami (zelenina, obilniny, korenie...) rovnako, ako je to u mäsa živočíchov.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.