Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak, známy aj ako hypertenzia, je chronické zdravotné ochorenie, ktoré sa vyznačuje zvýšeným tlakom krvi v cievach. Tento stav môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, ako sú srdcové choroby, mŕtvice, obličkové choroby a ďalšie. Hypertenzia môže byť spôsobená množstvom faktorov, vrátane genetiky, stresu, nedostatku fyzickej aktivity, obezity, fajčenia, nadmernej konzumácie alkoholu a stravy bohatej na sodík.

Z hľadiska výživy je dôležité si uvedomiť, že niektoré potraviny a nápoje môžu prispievať k vysokému krvnému tlaku. Nadmerný príjem soli je jedným z hlavných rizikových faktorov, pretože soľ zvyšuje objem krvi a tým aj krvný tlak. Ďalšími potravinami, ktoré môžu zvyšovať krvný tlak, sú spracované potraviny, ktoré často obsahujú vysoké množstvo soli a tuku, a alkohol. Naopak, strava bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné produkty a nízkotučné mliečne výrobky môže pomôcť znížiť krvný tlak.

Dobrý deň, pán Jelínek,
aké množstvo cesnaku denne je vhodné pre človeka s nízkym tlakom? A čo by ste prosím odporučili na zvýšenie tlaku?
Ďakujem

V tomto prípade záleží na tom, v akej kvalite (= obsahu aktívnych živín) aj forme (surový x tepelne upravený x doplnok stravy...) cesnak konzumujete. Tepelná úprava ničí prevažnú väčšinu látok znižujúcich krvný tlak, u doplnkov stravy zase rozhoduje spôsob technologického spracovania výrobku, tzn. aké množstvo aktívnych zložiek výrobca v produkte garantuje. V praxi je tak bežné, že niektoré suplementy nemajú prakticky žiadny vplyv, iné naopak ovplyvnia tlak výrazným spôsobom.
Krvný tlak najlepšie zvýšite stresom alebo fyzickou aktivitou (druhá varianta je vo vzťahu k zdraviu podstatne výhodnejšia :-).

Dobrý deň,
rada by som sa spýtala na podrobnosti ohľadom negatívnych účinkov ženšenu. Bohužiaľ sa mi podarilo ho skombinovať s kofeínom ešte skôr ako som sa o nich dozvedela. Výsledkom bol vysoký tlak, zrýchlený tep, nespavosť,... Platia podobné dopady aj pre kombináciu s teinom alebo mateinom, prípadne vitamínmi B kompexu? Strach mi nedovolí to otestovať na vlastnej koži. Som na stimulanty všeobecne veľmi citlivá. Káva neskôr ako o tretej hodine popoludní pre mňa znamená takmer celú noc bez spánku. Môže to mať nejaké súvislosti s touto neznášanlivosťou? A keď sa u mňa dostavili také účinky, nie je nakoniec lepšie sa ženšenu vyhnúť?
Ďakujem za odpoveď.

Účinok jednotlivých látok na metabolizmus jedinca a jeho celkové správanie sa odvíja od mnohých faktorov, jedným z nich je aj úroveň citlivosti (= spôsobu vnímania účinku látky). Pokiaľ viete, že ste viac senzitívni na stimulačné látky, je nezmysel ich používať vo vyšších množstvách a súčasne sa snažiť ich účinok zvyšovať kombináciou s ďalšími. V takýchto prípadoch by som sa celkom určite vyhýbal akýmkoľvek zdrojom kofeínu a zameral pozornosť na jeden vybraný adaptogén.
Myslite na to, že cieľom je podpora vitality a súčasne snaha sa vyhnúť predávkovaniu, ktoré sa prejavuje radom nepríjemných prejavov. Kombinácia adaptogénov a vitamínov B komplexu je bezpečná, vždy ale užívajte iba prírodné zdroje B komplexu a súčasne sa vyhýbajte ich zbytočne vysokým dávkam.

Dobrý deň,
mňa zaujíma interakcia doplnkov k liekom na vysoký krvný tlak. Napríklad u Q10, ženšeň....
Ďakujem

Koenzým Q10 sa všeobecne odporúča kombinovať s antihypertenzívami, pretože znižuje ich vedľajšie účinky a zlepšuje ich toleranciu.
Ženšeny vykazujú antihypertenzné účinky, ich výhodou je navyše fakt, že sa nimi prakticky nepredávkujete. Bežne sa kombinujú s antihypertenzívami, vždy je ale vhodné, keď túto kombináciu posvätí ošetrujúci lekár.

Dobrý deň.
Je možné znížením telesnej váhy odstrániť už vzniknutý metabolický syndróm napríklad vysoký krvný tlak?

Všeobecne možno povedať, že pokiaľ takýto problém nie je spôsobený alebo dotovaný psychosomatickou platformou jedinca, tak úprava stravovania s cieľom redukcie hmotnosti, ktorá je postavená na nutričnej vyváženosti, bude mať za následok zlepšenie zdravotného stavu. Bunky v tele disponujú pamäťou av prevažnej väčšine situácií sú schopné sa vrátiť do pôvodného stavu fungovania, treba im len dať vhodné podmienky.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi