Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Vegetatívny nervový systém

Vegetatívny nervový systém, tiež známy ako autonómny nervový systém, je časť nervového systému, ktorá reguluje nevedomé telesné funkcie, ako je dýchanie, srdcová frekvencia, trávenie a ďalšie. Tento systém je zásadný pre udržanie homeostázy, čiže rovnováhy v tele. Jeho správne fungovanie je kľúčové pre celkové zdravie jedinca.

Z hľadiska výživy môže vegetatívny nervový systém ovplyvniť, ako telo spracováva a využíva prijaté živiny. Napríklad, ak je tento systém vystresovaný alebo narušený, môže dôjsť k problémom s trávením a absorpciou živín. Na druhú stranu, správna výživa môže podporiť zdravie vegetatívneho nervového systému, napríklad dodávaním potrebných vitamínov a minerálov na jeho optimálne fungovanie.

Dobrý deň pán Jelínek,
prosím ako reaguje vegetatívny nervový systém v prípade dlhodobého nedostatku živín (myslený príjem energie pod hodnotou BMR)? Akým spôsobom potom metabolizmus znova "rozbehnúť"?
Ďakujem veľmi za odpoveď.

Ak klesnete príjmom pod hodnoty BMR, metabolizmus na toto reaguje ako na krízovú energetickú situáciu, v rámci ktorej sa (zjednodušene povedané) "prepína" do úsporného energetického režimu. Tzn. začnú prevažovať katabolické deje, ktoré športovec subjektívne vníma znížením vitality a predĺžením pozáťažovej regenerácie. Súčasne sa oslabuje imunitný systém, takže sa zvyšuje riziko ochorenia. Pretože organizmu chýba nielen energia, ale aj mnohé živiny, riskuje športovec zranenie.
ANS funguje v podstate v rovnakom režime, je ale zásadne ovplyvňovaný katabolickými pochodmi, keď organizmus berie nemalú časť energie aj živín z vlastných zásob. V takejto situácii je jediným schodným riešením navýšiť energetický príjem a snažiť sa optimalizovať nutričné hodnoty jedálnička.

Dobrý deň pán Jelínek,
prosím ako reaguje vegetatívny nervový systém v prípade dlhodobého nedostatku živín (myslený príjem energie pod hodnotou BMR)? Akým spôsobom potom metabolizmus znova "rozbehnúť"?
Ďakujem veľmi za odpoveď.

Ak klesnete príjmom pod hodnoty BMR, metabolizmus na toto reaguje ako na krízovú energetickú situáciu, v rámci ktorej sa (zjednodušene povedané) "prepína" do úsporného energetického režimu. Tzn. začnú prevažovať katabolické deje, ktoré športovec subjektívne vníma znížením vitality a predĺžením pozáťažovej regenerácie. Súčasne sa oslabuje imunitný systém, takže sa zvyšuje riziko ochorenia. Pretože organizmu chýba nielen energia, ale aj mnohé živiny, riskuje športovec zranenie. ANS funguje v podstate v rovnakom režime, je ale zásadne ovplyvňovaný katabolickými pochodmi, kedy organizmus berie nemalú časť energie aj živín z vlastných zásob. V takejto situácii je jediným schodným riešením navýšiť energetický príjem a snažiť sa optimalizovať nutričné hodnoty jedálnička.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Viac o Martinovi Jelínkovi