Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Stopové prvky

Stopové prvky sú minerály, ktoré sú v tele potrebné v malom množstve, ale sú nevyhnutné na správnu funkciu mnohých telesných systémov. Medzi tieto prvky patrí napríklad železo, zinok, meď, mangán, jód, selén, chróm a fluór. Aj keď sú potrebné len v malých množstvách, ich nedostatok môže viesť k vážnym zdravotným problémom.

Výživa zohráva kľúčovú úlohu v dodávaní telu potrebných stopových prvkov. Tieto prvky sa obvykle získavajú z potravy, predovšetkým z ovocia, zeleniny, celozrnných produktov, mäsa a morských plodov. Napríklad železo, ktoré je nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek a prenos kyslíka v tele, sa nachádza v červenom mäse, hydine a rybách. Zinok, ktorý je dôležitý pre imunitný systém a hojenie rán, je bohato zastúpený v hovädzom mäse, vajíčkach a celozrnných produktoch.

Dobrý deň,
mám otázku k vitamínom. V skriptoch píšete, že chemické hnojivá ničia vitamíny a stopové prvky v pôde. Má teda nejaký zmysel tvoriť jedálničky, ktoré majú zaistiť dostatok napr. vitamínu C, alebo B komplexu? Neviem, či uvedené hodnoty obsahu vitamínov v aplikácii ZOF skutočne zodpovedajú realite (kvôli tým hnojivám). Nie je preto lepšie toto neriešiť a kúpiť si rovno multivitamín+ podľa vlastných pocitov brať stopové prvky? Nie som si istý, či je reálne dnes zo stravy prijať dostatok všetkých vit. a stopových prvkov.
Vďaka za odpoveď.

Zmysel to vždy má a v podstate aj mať musí, pretože strava je vždy základom, od ktorého sa odvíja vhodnosť použitia doplnkov stravy. V potravinách sa vždy nachádza určité množstvo minerálov a minerálov, ale ich množstvo je veľmi pohyblivé. Vždy sa odvíja od spôsobu pestovania potraviny, kvality pôdy a formy technologického spracovania produktu, u vitamínov navyše aj spôsobu skladovania (= podmienok nastoľujúcich oxidáciu). Nutričné hodnoty v aplikáciách vychádzajú z merania obsahu živín v potravinách, vždy ich ale považujte za silne orientačné. U ZOF sme databázu vytvárali priemerovaním hodnôt bežne prezentovaných na jednotlivých kontinentoch (kurzy študujú záujemcovia v podstate zo všetkých kútov planéty), v mnohých prípadoch sa tak líšia od databáz, ktoré sú bežne používané v Európe.
Zaistiť dostatok minerálov väčšinou nie je problém, u vitamínov a antioxidantov je to už väčšia výzva, pretože sú termolabilné a podliehajú oxidačným pochodom – z týchto dôvodov je ich doplňovanie suplementáciou dôležitejšie, než u minerálnych látok.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi