Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Psychosomatika

Psychosomatika je odbor, ktorý sa zaoberá vzťahom medzi psychikou a telesným zdravím. Tento termín odkazuje na to, ako môžu psychické faktory ovplyvniť fyzické zdravie a naopak. Napríklad, stres a úzkosť môžu spôsobiť alebo prispieť k rôznym zdravotným problémom, ako sú bolesti hlavy, vysoký krvný tlak, srdcové choroby, diabetes, kožné stavy, astma a artritída. Na druhú stranu, chronické fyzické choroby môžu viesť k depresii alebo úzkosti.

V kontexte výživy, psychosomatika môže hrať úlohu v tom, ako sa ľudia rozhodujú o tom, čo jesť, a ako ich telo reaguje na určité potraviny. Napríklad, niektoré osoby môžu jesť viac alebo menej, keď sú pod stresom, čo môže viesť k nadváhe alebo podvýžive. Emocionálny stres môže tiež spôsobiť alebo zhoršiť zažívacie problémy, ako je syndróm dráždivého čreva alebo žalúdočné vredy. Naopak, zdravá výživa môže pomôcť zlepšiť náladu a znížiť stres a úzkosť.

Dobrý deň.
Mám takú otázku ohľadom psychosomatiky a stravy. Aký máte názor na to, že človek môže istý všetko na čo má chuť a to aj dajme tomu nezdravé veci, ale zase neprejedať, od všetkého málo? Myslím si, že pokiaľ človek bude nejakým spôsobom sa obmedzovať v jedle (vymaže z jedálnička všetku „zlú stravu“), tak potom práve môže skončiť s väčšími požitiami a psychickými chorobami.

Keďže psychosomatika skúma vplyv emócií na telesné pochody, vo vzťahu k jedlu tu vždy platí, že dlhodobá konzumácia potravín, ktoré nám nechutia, skrze tvorbu "negatívnych" emócií nežiaducim spôsobom ovplyvní rad metabolických pochodov (najčastejšie tráviaci trakt). Takto je možné somatizovať rôzne zdravotné komplikácie (napr. poruchy trávenia), preto by mal byť jedálniček zastúpený dominantne potravinami (receptami), ktoré nám skutočne chutia (všeobecne tu platí, že nikto - pokiaľ však nemusí - nebude dlhodobo jesť jedlo, ktoré mu nechutí ). Vzhľadom na to, že neexistuje jasná definícia zdravé a nezdravé potraviny, ťažko sa tu definujú akékoľvek pravidlá. Na druhú stranu sme bytosti riadené a ovládané emóciami, stav našej mysle tak vždy rozhoduje o tom, ako budeme vnímať realitu. To znamená sami seba máme možnosť presvedčiť, že tzv. „nezdravé“ potraviny nechceme jesť nielen z racionálnych dôvodov (obsah nežiaducich látok), ale aj preto, že nám jednoducho nechutia (ak sa takto rozhodneme). V takej situácii potom už len záleží na tom, ako nastavíme koncepciu jedálnička, aby vykazoval všetky potrebné nutričné charakteristiky (čo pri troche snahy je možné). Akonáhle ale toto budete vnímať ako obmedzovanie, tak z psychosomatického pohľadu budete kráčať zlým smerom. Je potrebné sa tak naučiť so svojou mysľou pracovať v prospech vlastne definovaného cieľa – nie je problém, aby sa v jedálničku nachádzalo menšie množstvo (potenciálne) nezdravých potravín (telo ich dokáže metabolizovať a pri dodržiavaní pravidiel striedmosti zvládne bez väčších problémov eliminovať ich nežiaduce účinky), súčasne je ale realizovateľné udržiavať metabolizmus a zdravie v zóne optimálneho fungovania len s potravinami, o ktorých sme presvedčení, že patria medzi tzv. „zdravé“.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi