Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Potravinová intolerancia

Potravinová intolerancia je negatívna reakcia tela na konkrétne potraviny, ktorá sa líši od alergickej reakcie tým, že nezahŕňa imunitný systém. Príznaky potravinovej intolerancie môžu zahŕňať zažívacie ťažkosti, ako je nadúvanie, hnačka alebo zápcha, ale tiež môžu zahŕňať ďalšie symptómy, ako sú bolesti hlavy, únava alebo kožné vyrážky. Tieto príznaky sa zvyčajne objavujú niekoľko hodín po konzumácii potraviny, ktorú telo neznáša.

Potravinová intolerancia môže byť spôsobená nedostatkom určitých enzýmov potrebných na trávenie potravín, citlivosťou na potravinové prísady, opakovaným konzumovaním určitých potravín alebo stresom a psychickými faktormi. Najčastejšie sa vyskytujúce potravinové intolerancie zahŕňajú intolerancie na laktózu, lepok, fruktózu a histamín. Správna diagnóza a riadenie potravinovej intolerancie je kľúčové pre udržanie optimálneho zdravia a výživy.

Dobrý deň,
Už som začínala jasať, že mám konečne medzi celiakiou a alergiou na lepok jasno. Dnešná lekcia mi to opäť trochu zamotala. O Alergii sme si povedali, že je podmienená imunitnými reakciami a intolerancia je spôsobená metabolickou poruchou (najčastejšie deficitom enzýmov). Je teda celiakia = potravinová intolerancia, aj keď na rozdiel od ostatných potravinových intolerancií sa na jej vzniku podieľa imunitný systém? Ďalej som sa chcela opýtať, či je celiakia naozaj nevyliečiteľným ochorením? Ako dieťa som mala diagnostikovanú celiakiu, ale v dnešnej dobe (a to asi už od 10 rokov veku) nemám s lepkom žiadny problém. Išlo teda o chybne stanovenú diagnózu?
Ďakujem.

Celiakia je geneticky podmienená porucha slizničnej imunity, ktorá abnormálne reaguje na lepok a prolamíny. Ide o neznášanlivosť (= metabolickú poruchu), do ktorej je zapojená imunita. Moderná medicína ju definuje ako nevyliečiteľnú, teda celoživotnú chorobu. V praxi som bol svedkom niekoľkých situácií, keď sa postihnutý tejto diagnózy zbavil, a to v situáciách, keď diagnóza bola vykonaná štandardným (komplexným) spôsobom (= s malou pravdepodobnosťou diagnostického omylu). Nie som ale schopný svedomito povedať, či išlo o štatisticky bezvýznamnú výnimku alebo zásah zo strany homeostatických samoozdravovacích systémov v tele. Tieto prípady bývajú bežne medicínou zaradené do šuplíka s označením "spontánna remisia"...

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi