Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Mak

Mak je semeno rastliny Papaver somniferum. Je bohatý na esenciálne mastné kyseliny, vlákninu, bielkoviny, vitamíny a minerály. Patrí medzi najbohatšie zdroje vápnika. Obsahuje ale aj alkaloidy, ktoré výrazne znižujú využívanie tohto minerálu. Z nezrelých makovíc sa pripravuje ópium.

Dobrý deň,
rada by som sa spýtala, či treba namáčať mak a či ho môžem zaradiť do jedálnička dieťaťu od 1 roka.
Ďakujem

Mak namáčať môžete, platia pre neho v tomto smere rovnaké pravidlá, ako u ostatných semienok a orechov, tzn. namáčaním sa znižuje množstvo obsiahnutých antinutričných látok. Deti od 1 roku veku mak môžu, vždy ale kontrolujte jeho množstvo z dôvodu obsahu alkaloidov. Keďže sa obsah nežiaducich opioidov odvíja od stupňa zrelosti, nikdy nebudete mať u maku z komerčnej produkcie istotu, že ste aj napriek kontrolnej snahe legislatívy kúpili len skutočne zrelé semienka. Je preto vhodné, aby sa mak zaraďoval do výživy postupne a v malých dávkach.

Dobrý deň,
keď je vápnik v maku takmer nevyužiteľný, môžem mak vnímať aspoň ako dobrý zdroj bielkovín? Napr. v obľúbených makových buchtách/koláčoch, kde je mak vo veľkom množstve. Snažím sa nájsť aspoň nejaký prínos tejto obľúbenej suroviny.
Ďakujem.

Vápnik obsiahnutý v maku využiteľný v ľudskom organizme je, iba treba počítať s tým, že prítomné alkaloidy jeho biologickú využiteľnosť znižujú. Mak tak síce patrí medzi najbohatšie zdroje vápnika, nie ale najvýhodnejšie. To na druhú stranu neznamená, že je nevyhnutné sa mu ako zdroju vápnika úplne vyhýbať. V situácii, keď je mak zrelý, tzn. obsah alkaloidov je nízky, má zmysel s touto potravinou v kuchyni pracovať.
Obsah bielkovín v maku je na podobnej úrovni, ako u ostatných semien či orechov, tzn. pomerovo voči ostatným zložkám určite nie nezaujímavý.
Pri hodnotení tejto potraviny vždy kalkulujte s dvoma kľúčovými charakteristikami:
1. Prvé je množstvo tukov, ktoré sú zastúpené v najväčšom objemovom množstve. Z pozície obsiahnutej energie môžu pri väčšom podiele konzumovaného maku výrazne ovplyvniť energetickú bilanciu.
2. Druhou je obsah opiátov, ktorých koncentrácia je vysoká u nezrelých makovíc. V menšom množstve sú obsiahnuté aj v zrelom maku, majú schopnosť negatívne ovplyvňovať fungovanie nervovej sústavy.

Dobrý deň.
V rámci rastlinných zdrojov vápnika sa začína skloňovať kel kučeravý, potom-choi a brokolica. Aký máte na tieto potraviny z pohľadu vápnika názor? Počítal som objem vstrebateľného vápnika pri brokolici a vychádza lepšie ako pri kravskom mlieku. Tiež už upúšťam od odporúčania maku ako kvalitného zdroja, pretože jeho vstrebateľnosť je reálne veľmi nízka, ako je uvádzané napríklad tu: https://www.evahajkova.com/sk/jaka-je-absorbce-vapniku-z-rostlinnych-zdroju- vyjadreni-k-maku , a zároveň hrozí vysoké zaťaženie kadmiom.
Ďakujem

Vstrebávanie minerálov zo stravy je nielen zložitý problém, ale predovšetkým v oblasti číselného vyjadrenia silne relatívne. Do procesu vstupuje príliš veľa faktorov, aby bolo možné zmysluplne vyjadriť úroveň využiteľnosti každého prvku, buďte tu preto opatrní nielen na preberanie akýchkoľvek hodnôt, ale predovšetkým na ich uplatňovanie v praxi. Miera využiteľnosti vápnika je všeobecne z rastlinných zdrojov podstatne nižšia, než zo živočíšnych, je preto potrebné u rastlinnej stravy investovať viac snahy do zefektívnenia celého procesu. V základe sa jedná o znižovanie podielu vlákniny a vyhýbanie sa vyšším koncentráciám ďalších antinutričných zložiek, zmysel má ale aj udržiavať rovnováhu s prijatým Mg, starať sa o funkciu črevného mikrobiomu, ktorý sa v nemalej miere na metabolizácii vápnika podieľa, zaisťovať dostatok kalciferolu či podporovať aktivitou. Čím vyšší podiel rastlinných potravín (a teda zdrojov vápnika) v strave máme, tým vyššie nároky kladieme na organizmus v oblasti aktivácie adaptačných mechanizmov, ktoré majú za úlohu udržovať rovnováhu. Extrémom v tomto smere je vegánska strava, kde má zmysel riešiť každý „detail“, pretože prax ukazuje, že skutočne má problém so zabezpečením dostatku vápnika so všetkými jeho dôsledkami.
Ťažké kovy u citovaných zdrojov potravín neriešte, tento faktor podlieha kvalite pôdy a spôsobu pestovania plodín, nemá zmysel ho paušalizovať.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi