Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Laktózová intolerancia

Laktózová intolerancia je stav, kedy telo stráca schopnosť tráviť laktózu (mliečny cukor). Tento stav je spôsobený nedostatkom enzýmu laktázy, ktorý je potrebný na rozklad laktózy na jednoduchšie cukry, ktoré môžu byť absorbované do krvného obehu. Bez dostatočného množstva tohto enzýmu sa laktóza hromadí v tráviacom systéme a môže spôsobiť rôzne nepríjemné príznaky, ako sú nadúvanie, hnačka a bolesti brucha.

Dobrý deň, pán magister,
pripadá mi, že spoločným menovateľom laktózovej intolerancie i celiakie je narušený črevný mikróbiom, prípadne rozvoj syndrómu priepustného čreva. Uvádzate, že tieto problémy bývajú menej časté u dojčených detí – teda detí, ktoré vďaka materskému mlieku dostali vyššiu šancu na rozvoj zdravého mikrobiomu. Sama som sa stretla s tým, že sa mi po silnej stresovej záťaži (a rozhodne nie príliš zdravom jedálničku) rozvinula laktózová intolerancia a alergia na kazeín, ktoré sa ale po úprave stravy (s vylúčením cukru, mlieka, lepku a vysoko priemyselne spracovaných potravín) na cca 2 mesiace výrazne zmiernila do takej miery, že si môžem občas dopriať mliečny výrobok bez akýchkoľvek nepríjemných prejavov, ktoré ma trápili skôr. Je teda možné, že tieto problémy (najmä ak sa rozvinú v dospelom veku) je možné mierniť/liečiť zmenou stravy, resp. zameraním sa na obnovu zdravého črevného mikrobiomu? Možno svoj pohľad len príliš zjednodušujem, preto vopred ďakujem za Váš uhol pohľadu a odpoveď. S pozdravom a prianím pekného dňa

Situácia, ktorú popisujete, sa v praxi vyskytuje pomerne často. Navyše trendy vo výžive a prognózy zameriavajúce sa na zdravie populácie naznačujú, že do budúcnosti sa počty budú zvyšovať. Pri snahe riešiť zdravotné problémy vždy záleží na tom, aká je príčina ich vzniku, na základe toho sa potom volí cielená liečba. Pri poškodení sliznice tenkého čreva nevhodnou stravou či stresovými prejavmi dochádza k zníženej produkcii niektorých enzýmov, tráviaci trakt tak prestáva plnohodnotne zvládať niektoré funkcie. Akonáhle ale zjednáte nápravu a nastolíte potrebné podmienky, výrazne rastie pravdepodobnosť, že uvediete situáciu do pôvodného stavu. Vo vzťahu k pokore voči svojmu telu a jeho fungovaniu je rozumné rešpektovať fakt, že nejde o istotu, ale "len" zvýšenú pravdepodobnosť.
Črevný mikróbiom pri týchto problémoch hrá nemalú úlohu, okrem úpravy stravy tak má zmysel zacieliť aj na podpornú suplementáciu probiotík aj prebiotík.

Dobrý deň,
zaujímalo by ma, ako dopĺňať vápnik pri laktózovej intolerancii, pokiaľ človek vôbec nebude jesť mliečne výrobky. Je reálne vápnik načerpať zo stravy alebo je potrebné ho suplementovať?
Ďakujem za odpoveď.

Aj napriek tomu, že sa živočíšne mliečne výrobky prezentujú ako najefektívnejší zdroj vápnika, nie sú zďaleka jediné. Zaujímavé množstvo tohto prvku nájdete v mnohých iných potravinách – najviac v kostiach (použitím mäsokostných vývarov), ďalej sú veľmi bohaté orechy a semená, v menšej miere potom mäso, vajcia a niektoré druhy zeleniny. Vo výukovej aplikácii ZOF máte možnosť radiť potraviny v jednotlivých kategóriách aj na základe obsahu vybraných živín, pri tvorbe jedálničkov ju určite využite.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi