Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Kyselina máselná

Kyselina maslová (butyrát) je mastná kyselina, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v celkovom zdraví tela, najmä v zdraví čriev. Je hlavným zdrojom energie pre bunky črevného epitelu a podporuje zdravie črevného mikrobiomu. Prirodzene sa vyskytuje npr. v masle a mliečnych výrobkoch, je ale tiež produkovaná v tele počas fermentácie vlákniny v hrubom čreve. Vykazuje protizápalové vlastnosti, môže pomôcť pri liečení niektorých črevných ochorení. Niektoré štúdie naznačujú, že môže mať ochranný účinok proti rakovine hrubého čreva.

Dobrý deň,
rada by som sa spýtala na GHI maslo. Uvádza sa, že je veľmi vhodné pre zápalové črevá, vďaka kyseline maslovej. Obsahujú aj iné oleje takéto množstvo kyseliny maslovej? A dá sa považovať za liečebný prostriedok na zápaly zažívacieho ústrojenstva? Poprípade je nejaký zásadný rozdiel medzi Bio ghi z kravského mlieka a GHI z ovceho a kozieho mlieka? Pýtam sa, či je zdravšia, vzhľadom na to, že sú bielkoviny odstredené a zostane iba tuk.
Ďakujem za odpoveď

Najbohatším zdrojom kyseliny maslovej je tuk prežúvavcov, najväčšia koncentrácia sa nachádza v masle (môže obsahovať až 3-4 % tejto mastnej kyseliny) a v niektorých mliečnych fermentovaných produktoch (napr. parmezán). Ďalej nájdete k.maslovú v nápojoch kvasených kombuchou (čím viac prekvasená tekutina je, tým viac tejto mastnej kyseliny obsahuje).
Kyselina maslová má skutočne preukázané zdraviu prospešné účinky, je vzťahovaná k funkcii črevného biomu, kde podporuje napr. protizápalové pochody. V určitých prípadoch je možné ju považovať za podporný liečebný prostriedok, je iba potrebné dávať pozor na používané zdroje. Napr. ako súčasť mliečneho tuku je sprevádzaná vysokým podielom ďalších nasýtených tukov, takže tento zdroj je rizikový v zmysle neprimeraného zvyšovania príjmu nasýtených tukov. Ako výhodné sa ukazuje primerané zaraďovanie vybraných mliečnych produktov do jedálnička spoločne s uvádzanými nápojmi z kombuchy, a užívanie probiotických kultúr, ktoré v tráviacom trakte zaisťujú produkciu kyseliny maslovej. Je len otázkou, či zvoliť monokultúry v podpore suplementov, ktorých konzumáciou nepodporujeme rozvoj diverzity mikrobiomu, alebo pôjdeme cestou preferovania fermentovaných produktov, u ktorých vybrané druhy mikroorganizmov samy produkujú túto dôležitú látku.
Každý druh cicavčieho mlieka obsahuje iné zloženie tukov, najvyšší podiel kyseliny maslovej je u hovädzieho dobytka. Neznamená to ale, že je nevyhnutné preferovať len tento zdroj - napr. kozí tuk obsahuje spektrum trans mastných kyselín, ktoré silne podporujú aktivitu imunitného systému. Každú potravinu je preto potrebné vnímať komplexne, pretože disponuje celým radom výhod aj nevýhod a jednostranná preferencia jedného faktora je v celostnom poňatí silne kontraproduktívna.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi