Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Kvasené mliečne výrobky

Kvasené mliečne výrobky sú potraviny, ktoré vznikajú fermentáciou mlieka pomocou baktérií alebo kvasiniek. Medzi tieto výrobky patria jogurty, kefír, kyslá smotana, tvaroh, syry a ďalšie. Fermentácia mlieka prebieha tak, že baktérie alebo kvasinky premieňajú mliečny cukor (laktózu) na kyselinu mliečnu. Tým sa mení chuť a konzistencia mlieka a vznikajú kvasené mliečne výrobky. Tieto výrobky sú bohaté na bielkoviny, vápnik, vitamíny skupiny B a probiotiká, ktoré sú prospešné pre črevnú mikroflóru. Kvasené mliečne výrobky tiež pomáhajú pri trávení a môžu byť ľahšie stráviteľné pre ľudí s intoleranciou na laktózu, pretože baktérie počas fermentácie čiastočne mliečny cukor rozkladajú. Sú o. i. aj bohatým zdrojom vápnika.

Dobrý deň,
kupujem pravidelne kvasené kapusta v bio kvalite, ale pasterizované, je lepšie takto upravené hoci kvasené kapusta nekonzumovať, alebo má aspoň nejakú prospešnosť? Prezradíte prosím váš recept na chutné pickles? Kedykoľvek ho urobím, tak ho do seba ťažko súkam, pretože mi nechutí a rodine ho už vôbec ponúknuť nemôžem, znesú len to kupované kvasené :) Ako často prosím odporúčate konzumovať kvasené mliečne výrobky a zvlášť v chladných mesiacoch?
Veľmi ďakujem!

Pokiaľ je daný výrobok len pasterizovaný a neobsahuje žiadne konzervačné látky, tak sa jedná o zmysluplnú potravinu. Mikrobiotická aktivita je síce potlačená, výrobok ale prešiel fermentáciou, čo je kľúčové. Pri výrobe pickles treba experimentovať, v podstate sa jedná viac o umenie ako vedu, pretože základ je jasný - nádoba, strúhadlo, zelenina, soľ. Výsledok v oblasti chuťovej atraktivity sa odvíja od čerstvosti zeleniny, zastúpených druhov zeleniny (koreňová vs. listová - chuť veľmi závisí od množstva vody, je výhodnejšie používať aj koreňové druhy, ktoré obsahujú vyšší podiel vody), množstvo soli, spôsobu kompresie v nádobe, teplote skladovanie. Fermentované potraviny s ohľadom na ich výhody by mali byť neoddeliteľnou súčasťou jedálnička, a to najlepšie každý deň. S ohľadom na obsah soli v pickles postačia menšie dávky, kľúčová je ale pravidelnosť.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi