Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Infekcia

Infekcia je stav, keď sa cudzie organizmy, ako sú baktérie, vírusy alebo huby, množia v tele hostiteľa a spôsobujú škodu. Tieto patogény môžu spôsobovať rôzne choroby, od miernych až po život ohrozujúce. Infekcie môžu ovplyvniť akúkoľvek časť tela a môžu sa šíriť krvou alebo lymfou. Príznaky infekcie sa líšia v závislosti od typu patogénu a mieste v tele, kde sa infekcia nachádza, ale môžu zahŕňať horúčku, bolesť, opuchy a ďalšie.
Strava zohráva kľúčovú úlohu v prevencii a liečení infekcií. Dôležité je zaistiť dostatok vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré posilňujú imunitný systém.

Dobrý deň pán Jelínek.
V lekcii píšete, že je vhodné užívať echinaceu počas akútnej infekcie v krátkych intervaloch. Čo si mám pod týmto predstaviť ako krátky interval? Príklad: syn (11 rokov) začal kašľať a zvýšila sa mu mierne teplota. Začať podávať echinacenu treba 3x denne? A po dobu 10 - 14 dní, ako uvádzate? Nerád by som synovi spôsobil zdravotné problémy a rád by som vedel aj do budúcnosti, ako postupovať v prípade prechladnutia a rôznych vírusových infekcií, ktorých je teraz všade plno. Mám prípravok, kde výrobca uvádza: Extrakt z vňate Echinacei purpurovej 4: 1 vo forme prášku • 4% polyfenolov. • 2% kyselina chicorová/cikorová A k tomu ďalšia otázka: V akom množstve echinaceu podávať? Výrobca uvádza: Dávkovanie: 1x denne 125mg dávku rozmiešajte vo vode a vypite. Je to dostatočné?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Echinacea sa odporúča užívať buď preventívne v krátkodobých cykloch, alebo cielene v situáciách prvopočiatkov subjektívne vnímaných či prejavovaných disbalancií. Jej jedinečnosť spočíva v schopnosti krátko a efektívne podporovať proces fagocytózy, najefektívnejšie takto pôsobí pri podávaní v priebehu inkubačnej doby (čo v praxi takmer nie je šanca presne zistiť) a krátko po prvých klinických príznakoch a symptómoch choroby. Pokiaľ echinaceu suplementujete až po rozvinutí príznakov, výrazne sa znižuje jej schopnosť ovplyvniť priebeh choroby (čo ale neznamená, že sa stáva zbytočnou). Keďže každý výrobca ponúka odlišné zloženie produktov, nie je možné dávkovanie paušalizovať, vždy sa držte odporúčania výrobcu.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi