Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Imunosupresíva

Imunosupresíva sú lieky, ktoré potláčajú alebo znižujú silu imunitného systému organizmu. Sú často používané na liečenie autoimunitných ochorení, ako je reumatoidná artritída alebo lupus, môžu byť tiež súčasťou liečby niektorých typov rakoviny. Imunosupresíva vždy užívajú ľudia po transplantáciách orgánov z dôvodu nutnosti potlačiť reakcie imunity a zabrániť jej v odmietnutí prijatia nového orgánu.
Pri liečbe imunosupresívami je dôležité konzultovať akékoľvek zmeny stravy alebo užívanie doplnkov stravy s lekárom, aby sa predišlo možným interakciám s liekmi.

Dobrý deň,
smie sa ženšen alebo aj iné adaptogény užívať pri autoimunitných chorobách? Predpokladám, že zrejme nie, keď sa užívajú imunosupresíva, ale ak sa darí ochoreniu držať v remisii a človek nie je na liekoch?
Ďakujem

Toto je zložitá téma. Pri voľbe fytoterapie vždy záleží na tom, aké autoimunitné ochorenie chcete riešiť na základe toho, ktoré tkanivo či skupinu buniek postihujú:
- kožu a sliznice (lupus, psoriáza, atopická dermatitída),
- kĺby a chrupavky (reumatoidná artritída),
- tráviaci Crohnova choroba),
- žľazy s vnútornou sekréciou (autoimunitný diabetes, Hashimotova tyroiditída),
- nervový systém (myasthenia gravis, skleróza multiplex).
Pretože autoimunitné pochody vedú k rozvoju zápalov, treba ďalej riešiť, či má bylina plniť viac imunosupresívnu či protizápalovú funkciu. Adaptogény nie sú dostatočne imunosupresívne, aby samy o sebe zastavili autoimunitný proces, alternatívna medicína s nimi preto bežne pracuje. V našich podmienkach sa najčastejšie používajú ashwagandha a ženšen pravý (aj ako doplnenie k bežnej medikácii), ktoré je možné aj kombinovať.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi