Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Imunitný systém

Imunitný systém je zložitý obranný systém tela, ktorý chráni proti infekciám a chorobám. Je tvorený sieťou buniek, tkanív a orgánov, ktoré spoločne pracujú na identifikácii a ničení patogénov, ako sú vírusy, baktérie a ďalšie cudzie látky, ktoré vstupujú do tela. Imunitný systém tiež zohráva kľúčovú úlohu v detekcii a odstraňovaní buniek, ktoré sa stali abnormálnymi, ako sú rakovinové bunky.
Imunitný systém je silne ovplyvnený kvalitou stravovania. Vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály, najmä vitamín C, vitamín D, zinok a selén, môže pomôcť posilniť imunitný systém a zvýšiť jeho schopnosť bojovať proti chorobám. Naopak nedostatočná výživa, stres, nedostatok spánku a ďalšie negatívne životné faktory imunitný systém oslabujú a zvyšujú tak náchylnosť k infekciám a chorobám.

Dobrý deň,
môžte prosim napisat, ktorá echinacea spĺňa obidve kritéria, nakoľko u preparátov dostupných na trhu nepíšu obsah obidvoch látok dakujem

Pokiaľ budete vyberať preparát s obsahom echinacei, vždy s ohľadom na jeho kvalitu hľadajte na etikete informácie o obsahu týchto dvoch látok (kyseliny cichorovej a alkamidov). Pokiaľ nebudú uvedené, je jasné, že produkt neobsahuje štandardizovaný extrakt, nemá tak zmysel doplnok vôbec kupovať. Echinácia patrí medzi najpredávanejšie byliny na svete, táto výnimočnosť bohužiaľ prináša zo strany výrobcov doplnkov stravy aj podvodnej manipulácie s kvalitou. Analýzy dokonca ukazujú, že sú bežné situácie, keď výrobca garantuje obsah štandardizovaného extraktu, tento sa ale v skutočnosti vôbec nenachádza. V oblasti doplnkovej výživy je takový prístup častý a spotrebiteľ má v podstate dve možnosti, ako získať kvalitný produkt:
1. Prvá je voľba na základe certifikácií, najlepšie od nezávislých spoločností (ak ich výrobca/predajca má, vždy sa nimi chváli).
2. Druhá potom priebežné testovanie vybraných výrobkov.

Dobry den,
je vhodne uzivanie zelenych potravin pri autoimunitnych chorobach,konkretne u roztrusenej sklerozy? Internet je plny velmi protichodnych nazorov,polovica ludi tvrdi ze v tom pripade je doslova neziaduce podporovat imunitu,druha polovica ze imunita u tychto pacientov je prave oslabena (v nerovnovahe) a tieto potraviny vyznam maju.
Dakujem za odpoved.

Na túto tému nie je u odbornej verejnosti zjednotený názor. Pokiaľ by som mal prezentovať svoj, tak tieto výrobky v základných dávkach by som sa nebál v týchto situáciách odporúčať, pretože vykazujú protizápalové účinky a roztrúsená skleróza je sprevádzaná prozápalovými procesmi. S ohľadom na fakt, že niektoré riasy obsahujú špecifické imunomodulačné látky, je rozumné zbytočne nezvyšovať dávkovanie, môže to byť kontraproduktívne.

Dobrý deň,
Už som začínala jasať, že mám konečne medzi celiakiou a alergiou na lepok jasno. Dnešná lekcia mi to opäť trochu zamotala. O Alergii sme si povedali, že je podmienená imunitnými reakciami a intolerancia je spôsobená metabolickou poruchou (najčastejšie deficitom enzýmov). Je teda celiakia = potravinová intolerancia, aj keď na rozdiel od ostatných potravinových intolerancií sa na jej vzniku podieľa imunitný systém? Ďalej som sa chcela opýtať, či je celiakia naozaj nevyliečiteľným ochorením? Ako dieťa som mala diagnostikovanú celiakiu, ale v dnešnej dobe (a to asi už od 10 rokov veku) nemám s lepkom žiadny problém. Išlo teda o chybne stanovenú diagnózu?
Ďakujem.

Celiakia je geneticky podmienená porucha slizničnej imunity, ktorá abnormálne reaguje na lepok a prolamíny. Ide o neznášanlivosť (= metabolickú poruchu), do ktorej je zapojená imunita. Moderná medicína ju definuje ako nevyliečiteľnú, teda celoživotnú chorobu. V praxi som bol svedkom niekoľkých situácií, keď sa postihnutý tejto diagnózy zbavil, a to v situáciách, keď diagnóza bola vykonaná štandardným (komplexným) spôsobom (= s malou pravdepodobnosťou diagnostického omylu). Nie som ale schopný svedomito povedať, či išlo o štatisticky bezvýznamnú výnimku alebo zásah zo strany homeostatických samoozdravovacích systémov v tele. Tieto prípady bývajú bežne medicínou zaradené do šuplíka s označením "spontánna remisia"...

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi