Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Glutamát

Glutamát (tiež glutaman) je soľ kyseliny glutamovej. Vo forme sodnej soli (glutamát sodný) sa prirodzene vyskytuje v mnohých potravinách, ako sú paradajky, syry a huby. Používa sa aj ako dochucovadlo na zvýšenie chuti (umami = piata základná chuť vedľa sladkej, slanej, kyslej a horkej).
Glutamát sodný je všeobecne považovaný za zdravotne bezpečný, u citlivejších jedincov ale môže spôsobovať nepríjemné vedľajšie účinky (bolesti hlavy, návaly tepla).

Dobrý deň pán Jelínk, kupujem už roky bio zeleninový bujón z Country life (brala som ho za najlepší na trhu) v zložení okrem susenej zeleniny nájdem "kvasničný extrakt", vždy som si to spájala s tým, že sa jedna o nejaký výťažok z lahudkového drozdia. A ako som teda z lekcie pochopila kupujem si skrytý syntetický glutamát sodný 621?
Ďakujem za spravu

V tomto výrobku je použitý extrakt z kvasníc, čo je prírodná surovina. Kvasnice všeobecne obsahujú menší podiel kyseliny glutamovej, extrakty samozrejme oveľa vyššie. Kvasničné extrakty sa používajú ako prírodné ochucovadlo a zvýrazňovač chuti práve z dôvodu vyššej koncentrácie kyseliny glutamovej, ale nejde o syntetickú kyselinu glutamovú/glutaman.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi