Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Energetický príjem

Ide o množstvo energie, ktoré telo získava z konzumovaných potravín a nápojov. Táto energia je nevyhnutná na prevádzkovanie všetkých telesných funkcií, predovšetkým rastu, opravy tkanív, udržiavanie telesnej teploty a podporu fyzickej aktivity. Optimálny energetický príjem sa líši v závislosti od mnohých faktorov - veku, pohlavia, telesnej hmotnosti, výšky, úrovne fyzickej aktivity a celkového zdravotného stavu. Príliš nízky príjem môže viesť k podvýžive a radu zdravotných problémov, vysoký naopak k nadváhe alebo obezite as nimi spojeným zdravotným rizikám.

Dobrý deň, pán Jelínek,
mala by som otázku ohľadom cholesterolu. Ide o to, že máme cholesterol v rodine – rodičia aj súrodenec. Otec dokonca cez 7,5 mmol/li napriek tomu, že sa snažíme celkom zdravo stravovať a so súrodencom máme aj dosť športových aktivít - predpokladám teda, že môže byť čiastočne aj dedičný a keďže je telo dlhodobo zvyknuté na vyššie hodnoty, tak to nie je tak nebezpečné, ako keď má niekto vysoký cholesterol predovšetkým z dôvodu zlého stravovania?
opred ďakujem

Pokiaľ viete, že sa v rodine vyskytujú prípady s vyššími hladinami cholesterolu, na nič nečakajte a nechajte si od lekára potvrdiť/vyvrátiť diagnózu familiárnej hypercholesterolémie. Pokiaľ bude pozitívny, oplatí sa tento stav liečiť, pretože je vo vzťahu k srdcovo-cievnym chorobám zdravotne vysoko rizikový. Všeobecne platí, že vyššie hladiny cholesterolu sú nebezpečné, nie je dobré túto situáciu podceňovať. Úprava stravy má na tento stav nemalý vplyv, súčasne je ale nutné sa vyhýbať fajčeniu, kontrolovať telesnú hmotnosť a pravidelne sa hýbať – samotná zmena jedálnička svojim významom tieto faktory nepreváži. Ak budete dodržiavať všetko, čo je nevyhnutné, a hladina chlesterolu výraznejšie neklesne, je na mieste medikácie predpísaná lekárom.

Dobrý deň,
v kapitole o lecitíne uvádzate oi, že pomáha pri rozpúšťaní nežiaducich tukových a cholesterolových usadenín. Znamená to, že napriek tvrdeniu klasickej medicíny môže lecitín a snáď aj iné látky predsa len prispieť k zníženiu "zanesenia" ciev aterosklerotickými plátmi?
Ďakujem vopred za odpoveď

Toto je trochu zložitejšia téma, pretože na aterosklerotické procesy má vplyv celý rad faktorov, súčasne ale nie je známe, že by akákoľvek látka transparentným spôsobom odstraňovala aterosklerotické nánosy v cievach. Ortodoxná medicína žije stále v zajatí predstáv, že strava nemá vplyv na odstraňovanie už vzniknutých aterosklerotických plakov, a súčasne tvrdí, že stav aterosklerózy je nevratný. Toto presvedčenie staví na postuláte, že nie je k dispozícii dostatok dôkazov, ktoré by toto skutočne potvrdili, čo je v oblastiach riadených pravidlami modernej vedy v podstate v poriadku. Kým neprebehne dostatok serióznych výskumov, ktoré vo výsledku poskytnú jasné dôkazy, medicína svoj prístup nezmení.
Z jednotlivých výskumov vieme, že na priebeh ateriosklerózy má pozitívny vplyv nielen lecitín (resp. fosfolipidové komplexy, ktoré sú jeho súčasťou), ale aj rozpustné formy vlákniny, antioxidanty, omega-3 MK (presnejšie pomer O3:O6), podiel bielkovín v jedálničku vrátane ich štruktúry, (záporná) energetická bilancia, pôsty... Prevláda názor, že najdôležitejšie pre dosiahnutie požadovaného efektu je dlhodobá práca so všetkými faktormi, teda celostný prístup k stravovaniu.

Dobrý deň,
ako je to s príjmom bielkovín u dojčiacich žien? Dojčenie je dosť energeticky náročné, je potrebný vyšší príjem?

Dojčenie je energeticky náročný proces, vyšší príjem energie v tomto období je preto na mieste. Nárast telesnej hmotnosti v priebehu tehotenstva je zámer prírody, cez ktorý si matka vytvára energetickú rezervu postupne spotrebúvanú pri dojčení. Vo vzťahu k modernému poňatiu výživy je preto možné tvrdiť, že dojčenie je pre matku prirodzeným procesom redukcie hmotnosti. To samozrejme platí v situácii, keď dojčiaca žena nijako dramaticky nezvyšuje príjem energie.
Z nutričného hľadiska je ale v období dojčenia vhodné mierne zdvihnúť podiel bielkovín v strave, štandardne sa odporúča o 20-30% viac ako v čase pred otehotnením (ako priemer sa uvádza okolo 80 g za deň, túto hodnotu berte ale s rezervou, pretože neodráža individuálne potreby jedinca).

Dobrý deň pán Jelínk, prosím Vás odporučil by ste mi nejaký program -aplikáciu či web stránky, kde spočítam bazálny metabolizmus, energetický príjem a gramáž B,S,T? Ďakujem.

Hodnotu BMR najpresnejšie zmerajú bioimpedančné prístroje, pretože ich algoritmus pracuje s aktuálne meranými hodnotami telesných parametrov.
Ďalšou možnosťou je napr. u nás na webe - https://www.kurzyatac.sk/kalkulacka/bmr
Pracovať s nutričnými hodnotami stravovania môžete priamo v aplikácii ZOF - www.zofapp.cz

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi