Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Energetická bilancia

Energetická bilancia udáva vzťah medzi množstvom prijatej a vydanej energie. Pokiaľ je v rovnováhe, označuje sa ako vyrovnaná, hmotnosť tela sa udržuje stabilná. Pokiaľ je príjem energie vyšší ako jej výdaj, dochádza k ukladaniu energie v tele, čo vedie k nárastu telesnej hmotnosti. Ak je výdaj energie vyšší ako jej príjem, telo musí čerpať energiu zo svojich zásob, toto vedie k úbytku telesnej hmotnosti.

Dobrý deň,
v kapitole o lecitíne uvádzate oi, že pomáha pri rozpúšťaní nežiaducich tukových a cholesterolových usadenín. Znamená to, že napriek tvrdeniu klasickej medicíny môže lecitín a snáď aj iné látky predsa len prispieť k zníženiu "zanesenia" ciev aterosklerotickými plátmi?
Ďakujem vopred za odpoveď

Toto je trochu zložitejšia téma, pretože na aterosklerotické procesy má vplyv celý rad faktorov, súčasne ale nie je známe, že by akákoľvek látka transparentným spôsobom odstraňovala aterosklerotické nánosy v cievach. Ortodoxná medicína žije stále v zajatí predstáv, že strava nemá vplyv na odstraňovanie už vzniknutých aterosklerotických plakov, a súčasne tvrdí, že stav aterosklerózy je nevratný. Toto presvedčenie staví na postuláte, že nie je k dispozícii dostatok dôkazov, ktoré by toto skutočne potvrdili, čo je v oblastiach riadených pravidlami modernej vedy v podstate v poriadku. Kým neprebehne dostatok serióznych výskumov, ktoré vo výsledku poskytnú jasné dôkazy, medicína svoj prístup nezmení.
Z jednotlivých výskumov vieme, že na priebeh ateriosklerózy má pozitívny vplyv nielen lecitín (resp. fosfolipidové komplexy, ktoré sú jeho súčasťou), ale aj rozpustné formy vlákniny, antioxidanty, omega-3 MK (presnejšie pomer O3:O6), podiel bielkovín v jedálničku vrátane ich štruktúry, (záporná) energetická bilancia, pôsty... Prevláda názor, že najdôležitejšie pre dosiahnutie požadovaného efektu je dlhodobá práca so všetkými faktormi, teda celostný prístup k stravovaniu.

Dobrý deň,
nerozumiem z akého dôvodu by sacharidy mali stáť za priberaním, aj prečo by sa mali k večeru obmedziť? Nemalo by ísť o celkovú energetickú bilanciu, ktorá je nezávislá od toho, či na večeru bude sacharidové jedlo alebo nie?
Ďakujem za objasnenie.

Sacharidy sú rýchlym zdrojom energie. Pokiaľ ich máte v jedálničku viac, než aktuálne spálite, ukladajú sa cez činnosť inzulínu do tukových zásob bez ohľadu na to, že môžete byť v zápornej energetickej bilancii. Z rovnakého dôvodu je výhodné obmedzovať (ale nie úplne eliminovať) ich množstvo (vrátane kontroly ich kvality - jednoduché vs. komplexné) vo večerných hodinách - pokiaľ po večeri nehodláte realizovať žiadnu výraznejšiu fyzickú aktivitu, bude mať telo tendenciu ich prebytok ukladať do energetických zásob. Živý organizmus je súbor zložitých systémov, pri ktorých neplatí jednoduchá matematika – tzn. nastavenie zápornej bilancie nie je stopercentnou zárukou toho, že telo sa bude zbavovať tukových zásob.

Dobrý deň, pán Jelinek,
chcela by som sa opýtať ohľadom konzumácie tuku vo večerných hodinách, pre ujasnenie. Všeobecne to nedoporučujete, pretože človek ľahko prekročí energetickú bilanciu? alebo má konzumácia tuku dopad na priberanie aj v prípade dodržania kalorickej bilancie?

Vyšší podiel tuku vo večernom jedle je problematický práve kvôli navýšeniu príjmu energie. Pokiaľ v strave nesledujete rozloženie makroživín, riskujete ukladanie prebytku energie do vlastných zásob. Je preto výhodnejšie (nie ale nevyhnutné), keď posledné jedlo neobsahuje príliš vysoké množstvo tuku (tuk by ale obsahovať malo, tj optimálnou cestou je vyhýbať sa vysokotučným potravinám, ktoré vedia urobiť paseku v energetickej bilancii). Pokiaľ svoju energetickú bilanciu kontrolujete, tak večera s mierne vyšším podielom tuku nemusí byť problém, v takom prípade (zo zdravotných dôvodov) sledujte kvalitu zastúpeného tuku.

Dobrý deň,
mám otázku ohľadom tuku, prečo je vyšší pomer v strave zdravotne rizikový? zaznamenala som, že sa veľa ľudí cíti lepšie na paleo alebo low carb diéte, kde je pomer tuku o niečo vyšší. Ďalej som sa chcela opýtať, ako udržať glykemickú nálož nízko pri vysokosacharidove diéte? aj napriek tomu, že používam celozrnné potraviny, tak mi ide pri tvorbe jedálničku GN do vyššej kategórie, najmä pri vyššej energetickej bilancii. väčšinou som potom kompenzovala zvýšením tuku v strave, ktoré potom boli medzi 30-40%. ešte by ma zaujímalo, či by bolo vhodné u osôb s vyššou hodnotou glykémie nalacno (mozny prediabetes) zvýšiť tuky na 30-40%, a sacharidy obmedziť na 40-50% s nízkym GI a GN?
Ďakujem

Vyšší podiel tuku v strave sám o sebe nemusí byť rizikový, to je iba všeobecná informácia. Vždy záleží na rade faktorov, najdôležitejšie sú zdravotný stav jedinca, celkové množstvo použitých tukov, ich kvalita a pomery medzi skupinami mastných kyselín (nasýtené vs. nenasýtené, mononenasýtené vs. polynenasýtené...). V podstate tak platí, že aj správne koncipovaný low carb systém je s ohľadom na vyššie zastúpenie tukov zdravotne v poriadku. GN je "umelo" vytvorený parameter, ktorý vždy vnímajte s určitou rezervou a súčasne vo vzťahu s ďalšími nutričnými charakteristikami. Pokiaľ napr. budú prílohy (ako hlavný zdroj sacharidov) postavené na celozrnných produktoch (ideálne formou celých nelúpaných zŕn), a zastúpenie vlákniny i tukov v danom chode (prípadne celodennom jedálničku) bude zodpovedať bežným normám, bude metabolizmus reagovať aj na vyššie hodnoty GN relatívne pomalým uvoľňovaním cukru do krvi, takže v podstate takáto situácia bude (s ohľadom na vyváženú energetickú bilanciu) úplne v poriadku. Myslite vždy na to, že v rámci štúdia sa snažíme všeobecne definované pravidlá vo výžive prevádzať do praxe, teoreticky prezentované čísla tak nemusia byť prevoditeľné do reality do posledného detailu.
Jedincom s prediabetom sa vždy oplatí znižovať prebytok sacharidov v strave, ktorý v rámci sledovania energetickej bilancie kompenzujete navyšovaním podielu tukov, iba sa snažte byť striktní pri rešpektovaní všetkých pravidiel s tukmi súvisiacich.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi