Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Dobry den,
ako je to s vitaminom K2 (menachinon)? On je vytvarany vdaka crevnych bakterii v hrubom creve a teda dalo by sa povedat, ze telo vytvara tento vitamin... alebo je jeho produkcia zanedbatelna a teda vo vseobecnosti hovorime ze telo neprodukuje ziadne vitaminy? Pytam sa aj kvoli pacjentom ktori beru acenokumarol a ktori takmer vzdy po antibiotikoterapii maju prilis rozriedenu krv.
Dakujem za odpoved a usmernenie :)

Menachinón je vytváraný črevnými baktériami, jeho hlavná činnosť spočíva vo vychytávaní vápnika z medzibunkového prostredia a podpore ukladania do kostí. Užívanie antibiotík poškodzuje diverzitu aj aktíviu črevného biomu, čo spôsobuje potlačenie produkcie antikoagulačných faktorov - pri súčasnej antikoagulačnej liečbe tak dochádza k zvýšeniu tohto efektu. Vitamín K2 podľa štúdií nemá vplyv na koaguláciu krvi, túto úlohu plní vitamín K1, ktorý je vytváraný v pečeni. Produkcia K2 črevnou mikroflórou je významná a zásadná, porucha funkcie črevného biomu tak v tomto kontexte má priamy vplyv na hyperkalcémiu, v dlhodobom meradle sa potom prejavuje na odvápňovaní kostí.
Všeobecne platí, že vitamíny sú definované ako látky, ktoré ľudský organizmus nevie sám vytvárať, preto ich musia prijímať stravou. Toto platilo v dobách vzniku definície tohto pojmu, následne sa začali do tejto skupiny zaraďovať aj ďalšie látky, ktoré nezodpovedajú pôvodným princípom – napr. také, ktoré neobsahujú amínovú skupinu (od nich vznikol názov vitamín = zložením slov „vital“ + „amín“) , prípadne vytváranej fermentačnej činnosti mikroorganizmov.

Témy:     Acenokumarol 

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi