Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Čierny čaj

Čierny čaj je druh čaju, ktorý je silnejší v chuti a obsahuje viac kofeínu ako iné čaje, ale menej ako káva. Vyrába sa z rastliny Camellia sinensis procesom oxidácie, čo mu dáva tmavšiu farbu a silnejšiu chuť. Čierny čaj je tradične silný a robustný, s výraznými tónmi karamelu, čokolády, kvetov a ovocia. Je to najpopulárnejší typ čaju na svete, najmä v krajinách ako je India, Čína a Veľká Británia.
Čierny čaj je bohatý na antioxidanty známe ako polyfenoly, ktoré pomáhajú bojovať proti bunkovému poškodeniu a poskytujú množstvo zdravotných výhod. Tieto antioxidanty môžu pomôcť znížiť riziko niektorých typov rakoviny, zlepšiť kardiovaskulárne zdravie a podporovať zdravie čriev. Čierny čaj tiež obsahuje látky, ktoré môžu pomôcť zlepšiť duševnú bdelosť a koncentráciu. Navyše, aj keď čierny čaj obsahuje kofeín, jeho množstvo je všeobecne nižšie ako v káve, čo môže byť pre niektorých ľudí priaznivejšie.

Dobrý deň,
chcela som sa opýtať, či do pitného režimu počítať tekutiny typu – káva, čierny čaj, vývary. Sú rôzne názory, tak by som rada poznala Váš pohľad. Ja osobne by som to tam zaraďovala aj napriek tomu, že káva a čaj majú mierne močopudné účinky. Poznám ľudí, ktorí vodu takmer nepijú, len kávu a čaj.
Ďakujem.

Do pitného režimu sa štandardne zahŕňajú tekutiny, ktoré plnia účel hydratácie organizmu. Táto definícia ale nie je úplne jednoznačná, pretože napr. káva alebo čaj obsahujú látky s močopudným účinkom, čo nezodpovedá predstavám o plnohodnotnej hydratácii. Problém u týchto tekutín je ale v tom, že močopudne nepôsobí úplne na každého, ich diuretický účinok je silne individuálny. V takejto situácii sa samozrejme ťažko paušalizuje, ale väčšinou sa tieto nápoje do pitného režimu radia (podobný problém je aj s tekutinami obsahujúcimi alkohol).
Vývary sú tiež väčšinou považované za súčasť pitného režimu, sú ale zaťažené faktorom osmolality - pokiaľ je ich "hustota" (= obsah živín) príliš vysoká, sú kategorizované ako potravina, nie tekutina určená na hydratáciu.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi