Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Biologická dostupnosť

Biologická dostupnosť je termín používaný v oblasti výživy a farmakológie, ktorý označuje mieru a rýchlosť, akou je látka absorbovaná do krvného obehu a je k dispozícii na použitie v tele. Tento koncept je obzvlášť dôležitý pri hodnotení účinnosti liekov a doplnkov stravy. Pokiaľ má látka nízku biologickú dostupnosť, môže to znamenať, že aj pri vysokých dávkach sa len malé množstvo skutočne dostane do tela a môže byť využité. Napríklad železo z rastlinných zdrojov má nižšiu biologickú dostupnosť ako železo zo živočíšnych zdrojov, čo znamená, že telo ho môže horšie využiť. Preto je dôležité sledovať nielen množstvo živín v potrave, ale aj ich biologickú dostupnosť (využiteľnosť).

Dobrý deň,
zaujímalo by ma, akú biologickú dostupnosť má vitamín B12 obsiahnutý v spiruline. Jedná sa o výhodný zdroj vitamínu B12 pre vegánov?
Ďakujem.

Problematika vitamínu B12 v rastlinných zdrojoch nie je úplne jednoznačná. Ukazuje sa, že rastliny vyrábajú analógy B12, ktoré sú chemicky tak podobné skutočnému B12, že sa viažu na rovnakú transportnú molekulu (vnútorný faktor). Vieme o nich, že nemajú rovnaký vplyv na metabolizmus ako skutočný vitamín B12. Súčasne sa zistilo, že prináša riziko v podobe faktu, že môžu v situácii ich vyššieho podielu v strave obsadiť transportné molekuly vnútorného faktora a tým znemožnosť vstrebávania skutočnému vitamínu B12, ktorého teoreticky môže byť v strave dostatok.
Všeobecne dnes panuje zhoda v tom, že rastlinné analógy nielen že nie sú účinné, ale môžu byť v prebytku aj zdravotne rizikové. Jedinou výnimkou sú produkty z chlorelly, kde niektoré štúdie ukázali, že môže obsahovať molekuly B12, ktoré pôsobia prakticky rovnako, ako živočíšne zdroje B12. Aj tu je to ale zložitejšie, pretože sa zistilo, že tieto molekuly B12 nevyrábajú riasa, ale sú výsledkom produkcie mikroorganizmov žijúcich na riasach. Komplikácia spočíva v tom, že riasy dostupné v komerčnej sieti, teda pestované v umelých nádržiach, z dôvodu sterilných podmienok neobsahujú potrebné mikroorganizmy vyrábajúce účinný B12, takže sa táto informácia vzťahuje iba na riasy chorelly žijúce vo voľnom prostredí.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi