Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

B komplex

B komplex je skupina ôsmich esenciálnych vitamínov, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v mnohých telesných funkciách. Tieto vitamíny zahŕňajú B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B3 (niacín), B5 (kyselina pantoténová), B6 (pyridoxín), B7 (biotín), B9 (folát alebo kyselina listová) a B12 (kobalamín). Každý z týchto vitamínov má špecifické funkcie, ale všetky spoločne podporujú celkové zdravie tela. B vitamíny sú nevyhnutné pre správnu funkciu metabolizmu, produkciu energie, udržanie zdravého nervového systému a tvorbu červených krviniek.
Vitamíny B komplexu sú obsiahnuté v mnohých potravinách, najviac v celozrnných obilninách, strukovinách, mäse, vnútornostiach, vajciach, mliečnych výrobkoch a listovej zeleniny. Pretože telo nevie tieto vitamíny skladovať (s výnimkou B12), je dôležité ich pravidelne dopĺňať stravou alebo doplnkami stravy. Nedostatok vitamínov B môže viesť k únave, anémii, strate chuti do jedla, depresiám, svalovým kŕčom, vypadávanie vlasov a i.

Dobrý deň, mám otázku.
Podľa čoho sa určité látky zaraďujú do skupiny B komplexu? Poslednou dobou mi pripadá, že každá druhá látka má označenie B. Koľko tých béčok teda v sktočnosti je?
Vďaka :)

Názov vitamín pochádza zo začiatku minulého storočia, bol navrhnutý ako zloženina latinských slov „vital“ a „amine“ (v preklade „životne dôležité amíny“). V súčasnej dobe sa do skupiny vitamínov radu B komplexu radia nasledujúce látky:
Vitamín B1 (tiamín), Vitamín B2 (riboflavín), Vitamín B3 (niacín), Vitamín B4 (adenín), Vitamín B5 (kyselina pantoténová), Vitamín B6 (pyridoxal, pyridoxol, pyridoxamín), Vitamín B7 (biotín = vitamín H), Vitamín B8 (inositol), Vitamín B9 – kyselina listová (folacín, folát), Vitamín B10 (kyselina para-amino-benzoová - PABA), Vitamín B11 (cholín), Vitamín B12 (kobalamín), Vitamín B13 (kyselina orotová = kyselina lipoová), Vitamín B14, Vitamín B15 (kyselina pangamová), Vitamín B16, Vitamín B17 (amygdalín).
Pojem vitamín bol postupne rozširovaný aj na ďalšie objavované látky, nie všetky ale boli v chemickej štruktúre zastúpené amínovou skupinou - kategorizácia sa už nemenila, dnes hovoríme o vitamínoch ako o látkach esenciálnych (životu nevyhnutných, ktoré si telo nevie samo vytvárať a preto ich musíme dodávať každodennou stravou). Svojím spôsobom je označenie „vitamín“ zastarané a nezodpovedá pôvodnému významu tohto pojmu.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi