Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Autoimunitné choroby

Autoimunitné choroby sú typom ochorenia, kedy imunitný systém tela začne napádať vlastné bunky a tkanivá, pretože ich nesprávne rozpoznáva ako cudzie. Toto môže viesť k širokej škále zdravotných problémov, vrátane zápalu, bolesti, poškodenia orgánov a rôznych funkcií tela. Existuje mnoho rôznych typov autoimunitných chorôb - lupus, reumatoidná artritída, celiakia, diabetes mellitus typu 1 a mnoho ďalších.
Výživa zohráva kľúčovú úlohu v riadení a prevencii autoimunitných chorôb. Niektoré potraviny môžu zhoršovať zápal a ďalšie príznaky týchto chorôb, iné môžu naopak pomôcť posilniť imunitný systém a zmierniť jej prejavy.

Dobry den,
je vhodne uzivanie zelenych potravin pri autoimunitnych chorobach,konkretne u roztrusenej sklerozy? Internet je plny velmi protichodnych nazorov,polovica ludi tvrdi ze v tom pripade je doslova neziaduce podporovat imunitu,druha polovica ze imunita u tychto pacientov je prave oslabena (v nerovnovahe) a tieto potraviny vyznam maju.
Dakujem za odpoved.

Na túto tému nie je u odbornej verejnosti zjednotený názor. Pokiaľ by som mal prezentovať svoj, tak tieto výrobky v základných dávkach by som sa nebál v týchto situáciách odporúčať, pretože vykazujú protizápalové účinky a roztrúsená skleróza je sprevádzaná prozápalovými procesmi. S ohľadom na fakt, že niektoré riasy obsahujú špecifické imunomodulačné látky, je rozumné zbytočne nezvyšovať dávkovanie, môže to byť kontraproduktívne.

Dobrý deň,
smie sa ženšen alebo aj iné adaptogény užívať pri autoimunitných chorobách? Predpokladám, že zrejme nie, keď sa užívajú imunosupresíva, ale ak sa darí ochoreniu držať v remisii a človek nie je na liekoch?
Ďakujem

Toto je zložitá téma. Pri voľbe fytoterapie vždy záleží na tom, aké autoimunitné ochorenie chcete riešiť na základe toho, ktoré tkanivo či skupinu buniek postihujú:
- kožu a sliznice (lupus, psoriáza, atopická dermatitída),
- kĺby a chrupavky (reumatoidná artritída),
- tráviaci Crohnova choroba),
- žľazy s vnútornou sekréciou (autoimunitný diabetes, Hashimotova tyroiditída),
- nervový systém (myasthenia gravis, skleróza multiplex).
Pretože autoimunitné pochody vedú k rozvoju zápalov, treba ďalej riešiť, či má bylina plniť viac imunosupresívnu či protizápalovú funkciu. Adaptogény nie sú dostatočne imunosupresívne, aby samy o sebe zastavili autoimunitný proces, alternatívna medicína s nimi preto bežne pracuje. V našich podmienkach sa najčastejšie používajú ashwagandha a ženšen pravý (aj ako doplnenie k bežnej medikácii), ktoré je možné aj kombinovať.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi