Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Autizmus

Autizmus je neurovývojová porucha, ktorá ovplyvňuje sociálnu interakciu, komunikáciu a správanie jedinca. Táto porucha sa zvyčajne prejavuje v ranom detstve a môže mať rôzne stupne závažnosti. Príčiny autizmu nie sú plne pochopené, ale vedci sa domnievajú, že zohrávajú úlohu genetické a environmentálne faktory. Autizmus je často spojený s ďalšími zdravotnými problémami, ako sú gastrointestinálne problémy, epilepsia, poruchy spánku, úzkosť a depresia.
Výživa môže hrať dôležitú úlohu v riadení niektorých príznakov autizmu a súvisiacich zdravotných problémov. Niektoré štúdie naznačujú, že diétne intervencie, ako je bezlepková alebo bezmliečna diéta, môžu pomôcť zlepšiť správanie a sociálne zručnosti u niektorých detí s autizmom. Dôležité je tiež zaistiť dostatočný prísun kľúčových živín, ako sú omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a minerály, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý vývoj mozgu.

Dobrý deň, pán magister,
chcem sa opýtať, ako by ste doplnili vápnik u 3-ročného dieťaťa, ktoré má autizmus av rámci zlepšenia jeho stavu je vhodná bezlepková diéta a vyradenie mliečnych výrobkov, kvôli obsahu kazeínu. Tak malé dieťa asi nebude jesť mandle, kešu, mak, príliš strukovín atď.?
Veľmi ďakujem za odpoveď.

Popisovaná situácia a jej podobné nemusí vždy skončiť nešťastne, prípadne ani neznamenajú, že sa jedná o väčší problém. U snahy zaistiť dostatok príjmu akýchkoľvek živín síce na jednej strane riešime výzvu v podobe hodnôt vzťahujúcich sa k RI, na stranu druhú ale toto neznamená, že musí ísť o podmienku či nutnosť. Referenčné hodnoty príjmu sú vždy vztiahnuté k potrebám spriemerovanej populácie a je známe, že organizmus je schopný veľmi dobre prosperovať aj pri nižšom príjme niektorých z nich. Vápnik je jedným z typických príkladov takejto situácie - rieši sa snaha o jeho navyšovanie z dôvodu obáv zo zlého vývoja kostí (ku ktorému samozrejme môže dôjsť, a to nielen u dospelých vo vzťahu k vzniku osteopénie či osteoporozy, ale aj u malých detí, ktorých kostrový aparát potrebuje k svojmu správnemu vývoju určité množstvo vápnika a bielkovín), v skutočnosti ale jeho celkové množstvo na tanieri nie je zárukou zaistenia potrebnej dávky. Kľúčovým aspektom je množstvo danej látky, ktoré je schopné sa zo stravy vstrebať do organizmu, a ďalej zohráva úlohu aj fakt, aký podiel z celkovo vstrebaného množstva organizmus dokáže efektívne metabolizovať. Prevedené do praxe - pokiaľ viete, že nie ste z dôvodu zdravotných limitov schopní dodať všeobecne požadované dávky vápnika a nechcete alebo nemôžete suplementovať, stále ešte máte možnosť cieliť úpravou stravy na tie faktory, ktoré majú vplyv na vstrebávanie látky z čriev a jej následné metabolizácie v organizme. U vápnika to obnáša dobre fungujúcu črevnú mikrobiotu, ktorá (nielen produkciou vitamínu K2) ovplyvňuje úroveň vstrebávania, ale aj "stráženie" správnych pomerov voči ďalším prvkom (horčíka, fosforu).

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi