Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Ashwagandha

Ashwagandha, známa aj ako indický ženšen, je dôležitá bylina v ajurvédskej medicíne, ktorá je jedným z najstarších holistických liečebných systémov. Je to adaptogén, čo znamená, že pomáha telu lepšie sa vyrovnať so stresom. Používa sa pre schopnosť podporovať zdravie imunitného systému, zlepšovať náladu, zvyšovať energiu a podporovať zdravie mozgu a pamäte. Vykazuje aj protizápalové a antioxidačné účinky.
V predajnej sieti je dostupná vo forme prášku alebo kapsúl ako doplnok stravy.

Dobrý deň,
mala by som na Vás otázku. V materiáloch sa zmieňujete o sušenej forme Ashwagandhy (teda prášku?) a jej dávkovaní. Na trhu sú však dostupné aj tablety z extraktov. Aká forma bude pre telo lepšie využiteľná/bude mať väčší efekt? Pokiaľ porovnám tieto dve odlišné formy - extrakt vs. RAW prášok (v značnej kvalite samozrejme), vyjde prášok o niečo lacnejšie, nie je to však nič dramatického ... akú formu by ste teda volili?
Ďakujem za odpoveď.

Všeobecne platí, že exrakty majú väčší nutričný potenciál, tzn. z dôvodu spôsobu ich výroby by mali obsahovať vyššiu koncentráciu účinných látok, ktoré sa pýšia lepšou biologickou využiteľnosťou. Pokiaľ výrobca neuvedie pri produkte bližšie informácie o forme extraktu, tak ako spotrebiteľ viete, že sa jedná o extrakt, teda rastlinný materiál zbavený vlákniny, v priemere s vyššou koncentráciou živín ako prášok, a súčasne vyššou biologickou využiteľnosťou. Pre väčšinu potenciálnych záujemcov je toto dostatočný argument, prečo investovať viac financií do jeho kúpy, než do suplementu s obsahom prášku.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi