Kurzy ATAC

Živý tréning - dinosaury našej doby?

Alternatívne výživové smery

Ako človek narodený v minulom tisícročí a odchovaný školským systémom minulého režimu som zvyknutý na živý kontakt s vyučujúcim. Nie že by som mal čokoľvek proti moderným výukovým systémom postavených na on-line platformách. Práve naopak. Valcujú nás vymoženosti a možnosti informačného veku as ohľadom na princíp vývoja by sme boli sami proti sebe, keby sme v tomto smere nedržali krok.

Keď som na začiatku tohto storočia začínal s prednáškovou a konzultačnou činnosťou, z ktorých postupne vznikli kurzy, ani vo sne ma nenapadlo, že o pár rokov budem čeliť vlne záujmu o štúdium z pohodlia domova.

A nie je sa čo diviť:

  • Kto by odolal lákavej možnosti sadnúť si na učenie v okamihu, keď má práve čas, prípadne mozog naštartovaný smerom k prijímaniu a vstrebávaniu nových informácií?
  • Nemusíme sa stláčať v lavici s ostatnými poslucháčmi a tlačiť si zadnicu na tvrdej stoličke.
  • Nie je nutné cestovať „cez pol sveta“ a riskovať dopravné zápchy a neskoré príchody .

Tieto a mnohé ďalšie dôvody odrádzajú v dnešnej dobe stále viac potenciálnych záujemcov o rozširovanie znalostí zaužívaným spôsobom.

On-line štúdium, ktoré je postavené na možnosti študovať podľa vlastného časového harmonogramu, ponúka naopak nemálo výhod. Ako človek „odkojený“ off-line výukovými systémami s nutnosťou počúvať prednášajúcich, ktorí sa medzi sebou „prali“ o tituly „uspávač hadov“ či „cholerický agresor“, viem, ako veľmi lákavá je predstava nikam nejazdiť a prispôsobiť si študijný život svojim vlastným predstavám. Na prvý pohľad to teda vyzerá, že sa karty obrátili jasne daným smerom.

Aj napriek tomu, že sa s celým tímom snažíme držať krok s dobou, viem, že som v oblasti výučby jednoducho „stará škola“. Racionalita mi hovorí, že on-line systémy majú dnes „zelenú“. A štatistiky v oblasti záujmu o konkrétne kurzy to jednoznačne potvrdzujú. Napríklad pred troma rokmi bol pomer medzi študentmi v živých a on-line kurzoch približne 80:20. Dnes je to presne naopak.

Pocitovo ale viem, že živé školenie, teda osobný kontakt s lektorom a možnosť diskusie na témy, ktoré ma aktuálne zaujímajú, on-line štúdium nahradí len sčasti. Tu je niekoľko dôvodov:

  • Energia každej živej akcie je neoznámiteľná a cez on-line systémy neprenosná.
  • Možnosť skákať vyučujúcemu do reči a pýtať sa na to, čo hneď potrebujem vedieť, cez on-line Poradňu nezrealizujeme.
  • Zdieľať vlastné skúsenosti s ostatnými študujúcimi je možné tiež iba naživo.

Kurz Poradca pre výživu , o ktorý je študijne najväčší záujem, trpí všetkými vyššie popísanými „neduhmi“. Stále viac ľudí má záujem študovať z domu . Je samozrejme pochopiteľné, že zahraniční študenti , prípadne ľudia s komplikáciami v oblasti cestovania, nemajú ani inú možnosť a pre nich je tak výber formy kurzu úplne jasný. Zostávajúca väčšina ale voľbu má. Smelo až drzo budem tvrdiť, že sú sami proti sebe, keď idú cestou menšieho odporu. Aj keby som sa snažil akokoľvek, nie je v mojich silách koncipovať on-line verziu tohto kurzu tak, aby skutočne plnohodnotne nahradila jeho dištančný náprotivok, ktorého súčasťou sú každomesačné živé školenia . Predtočené videozáznamy , ktorými v on-line Poradcovi suplujeme živé prednášky, majú svoj nemalý význam, ale živé stretávania a osobný kontakt s lektorom a ostatnými študentmi nahradiť nevedia.

V čom spočívajú najväčšie rozdiely?

  • Sú minimálne dvakrát dlhšie ako videozáznam.
  • Aj napriek jasne danému programu sa živé prednášky pri každom turnuse uberajú informačne trochu iným smerom. Ten nie je riadený mojou maličkosťou, ale naopak študentmi. Riešime tu témy, ktoré ich skutočne zaujímajú a majú potrebu sa v týchto smeroch rozvíjať ďalej.
  • S ohľadom na komorné prostredie týchto akcií sa vždy dostane na všetky otázky.
  • Na živých stretnutiach je vždy priestor na simuláciu reálnej poradenskej činnosti. Oproti tomu v on-line kurze nemám ako lektor možnosť naživo ukázať, ako môže prebiehať poradenstvo vo výžive v praxi.

V tomto smere som povinný tvrdiť, že dištančná verzia Poradca pre výživu je predsa len o stupienok hodnotnejšia, než „pohodlnejšia“ on-line forma. A to hovorím s plným vedomím toho, že on-line verzia Poradca je predajni oveľa úspešnejší.

Mgr. Martin Jelínek

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Veronika Krčmová

Kurz pána Mgr. Jelínka "Poradca pre výživu a suplementáciu" je presne to, čo som hľadala. Vyhovovala mi online forma štúdia a tvorba myšlienkových máp, vďaka ktorým som sa každý deň na učivo pozrela, a hlavne jeho komplexné pohľad na človeka. Prístup pána Jelínka aj ostatných z kurzu je úplne úžasný, vrelo všetkým odporúčam.

Ing. Petr Nytra

Pred 8 rokmi, keď som začal robiť fitness trénera, som vo fitness-centre spoznal Martina Jelínka. Začalo to pár otázok, ktoré som si pozorne overil a uistil sa, že v tom, na čo sa pýtam, má úplnú pravdu. Veľakrát to boli odpovede, ktoré sa opierali o informácie-fakty aj na internete ťažko vyhľadateľná. Už vtedy som si uvedomil, že som našiel niekoho, kto mi poskytne dostatočne kvalitné odpovede na moje veľmi zákerné a dosť špecifické otázky v oblasti stravovacích režimov a suplementácie. Netrvalo dlho a absolvoval som kurz Poradca pre výživu a suplementáciu. Dalo by sa povedať, že jeho vecnosť, fakty a forma, akou je prezentovaný, mi kompletne zmenila pohľad na potraviny a spôsob ich konzumácie. Rozloženie kurzu je vyvážené a podrobné, nie však natoľko, aby Vás to odradilo od toho ho dokončiť. Spätne to hodnotím ako tú najlepšiu možnú bránu do sveta tejto problematiky doplnenú o skvelého lektora, ktorého prejav je zrozumiteľný a je vždy k dispozícii objasniť akýkoľvek dotaz či problém. Skúsenosti viac ako 15 rokov hovorí za všetko, prístup k životu, sebe samému, forme štúdia musí na Martinovi Jelínkovi spoznať každý, ako laik, tak aj skúsený "matador" z brandže. Na záver by som veľmi rád podotkol, že dnešné svet, možnosť prístupu na internet z tejto oblasti robí doslovnú panenskú džungľu, kde potrebujete “mačetu” a skúseného domorodca na to, aby ste jej systematicky a bezpečne prechádzali. Tieto nabité vedomosti ďalej odovzdávam svojim klientom, skúšam sám na sebe a pokračujem na svojej ceste vzdelania v ďalších kurzoch.

Tomáš Muczka

Hľadal som taký kurz, ktorý sa bude dať skĺbiť s ostatnými živnotnými povinnosťami tzn. kurz bez ďalekého dochádzania. Zistil som, že sa dajú absolvovať aj online kurzy. Bál som sa však, že kvôli tomu prídem o informačnú hodnotu, ktorú by poskytli kurzy s prezenčnou formou. Kurzatac ma natoľko presvedčil, že som sa do toho pustil, a neľutujem jediné sekundy či koruny. Iný kurz som zatiaľ neabsolvoval, takže nemám s čím porovnávať. Zároveň však nemám čo by som vytkol. Kurz bol systematicky zorganizovaný, obsahoval veľké množstvo dôležitých informácií, dal sa skĺbiť so životom, a absolvovať z pohodlia domova. Pre vás čo váhate, dovolím si povedať, že nemôžete tratiť :).