Kurzy ATAC

Úvod / Ako sa u nás študuje / Živý tréning - dinosaury našej doby?

Živý tréning - dinosaury našej doby?

Alternatívne výživové smery

Ako človek narodený v minulom tisícročí a odchovaný školským systémom minulého režimu som zvyknutý na živý kontakt s vyučujúcim. Nie že by som mal čokoľvek proti moderným výukovým systémom postavených na on-line platformách. Práve naopak. Valcujú nás vymoženosti a možnosti informačného veku as ohľadom na princíp vývoja by sme boli sami proti sebe, keby sme v tomto smere nedržali krok.

Keď som na začiatku tohto storočia začínal s prednáškovou a konzultačnou činnosťou, z ktorých postupne vznikli kurzy, ani vo sne ma nenapadlo, že o pár rokov budem čeliť vlne záujmu o štúdium z pohodlia domova.

A nie je sa čo diviť:

  • Kto by odolal lákavej možnosti sadnúť si na učenie v okamihu, keď má práve čas, prípadne mozog naštartovaný smerom k prijímaniu a vstrebávaniu nových informácií?
  • Nemusíme sa stláčať v lavici s ostatnými poslucháčmi a tlačiť si zadnicu na tvrdej stoličke.
  • Nie je nutné cestovať „cez pol sveta“ a riskovať dopravné zápchy a neskoré príchody .

Tieto a mnohé ďalšie dôvody odrádzajú v dnešnej dobe stále viac potenciálnych záujemcov o rozširovanie znalostí zaužívaným spôsobom.

On-line štúdium, ktoré je postavené na možnosti študovať podľa vlastného časového harmonogramu, ponúka naopak nemálo výhod. Ako človek „odkojený“ off-line výukovými systémami s nutnosťou počúvať prednášajúcich, ktorí sa medzi sebou „prali“ o tituly „uspávač hadov“ či „cholerický agresor“, viem, ako veľmi lákavá je predstava nikam nejazdiť a prispôsobiť si študijný život svojim vlastným predstavám. Na prvý pohľad to teda vyzerá, že sa karty obrátili jasne daným smerom.

Aj napriek tomu, že sa s celým tímom snažíme držať krok s dobou, viem, že som v oblasti výučby jednoducho „stará škola“. Racionalita mi hovorí, že on-line systémy majú dnes „zelenú“. A štatistiky v oblasti záujmu o konkrétne kurzy to jednoznačne potvrdzujú. Napríklad pred troma rokmi bol pomer medzi študentmi v živých a on-line kurzoch približne 80:20. Dnes je to presne naopak.

Pocitovo ale viem, že živé školenie, teda osobný kontakt s lektorom a možnosť diskusie na témy, ktoré ma aktuálne zaujímajú, on-line štúdium nahradí len sčasti. Tu je niekoľko dôvodov:

  • Energia každej živej akcie je neoznámiteľná a cez on-line systémy neprenosná.
  • Možnosť skákať vyučujúcemu do reči a pýtať sa na to, čo hneď potrebujem vedieť, cez on-line Poradňu nezrealizujeme.
  • Zdieľať vlastné skúsenosti s ostatnými študujúcimi je možné tiež iba naživo.

Kurz Poradca pre výživu , o ktorý je študijne najväčší záujem, trpí všetkými vyššie popísanými „neduhmi“. Stále viac ľudí má záujem študovať z domu . Je samozrejme pochopiteľné, že zahraniční študenti , prípadne ľudia s komplikáciami v oblasti cestovania, nemajú ani inú možnosť a pre nich je tak výber formy kurzu úplne jasný. Zostávajúca väčšina ale voľbu má. Smelo až drzo budem tvrdiť, že sú sami proti sebe, keď idú cestou menšieho odporu. Aj keby som sa snažil akokoľvek, nie je v mojich silách koncipovať on-line verziu tohto kurzu tak, aby skutočne plnohodnotne nahradila jeho dištančný náprotivok, ktorého súčasťou sú každomesačné živé školenia . Predtočené videozáznamy , ktorými v on-line Poradcovi suplujeme živé prednášky, majú svoj nemalý význam, ale živé stretávania a osobný kontakt s lektorom a ostatnými študentmi nahradiť nevedia.

V čom spočívajú najväčšie rozdiely?

  • Sú minimálne dvakrát dlhšie ako videozáznam.
  • Aj napriek jasne danému programu sa živé prednášky pri každom turnuse uberajú informačne trochu iným smerom. Ten nie je riadený mojou maličkosťou, ale naopak študentmi. Riešime tu témy, ktoré ich skutočne zaujímajú a majú potrebu sa v týchto smeroch rozvíjať ďalej.
  • S ohľadom na komorné prostredie týchto akcií sa vždy dostane na všetky otázky.
  • Na živých stretnutiach je vždy priestor na simuláciu reálnej poradenskej činnosti. Oproti tomu v on-line kurze nemám ako lektor možnosť naživo ukázať, ako môže prebiehať poradenstvo vo výžive v praxi.

V tomto smere som povinný tvrdiť, že dištančná verzia Poradca pre výživu je predsa len o stupienok hodnotnejšia, než „pohodlnejšia“ on-line forma. A to hovorím s plným vedomím toho, že on-line verzia Poradca je predajni oveľa úspešnejší.

Mgr. Martin Jelínek

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Romana Jakubcová

Pre mňa boli rozhodujúcimi faktormi samoštúdium doplnené o možnosť osobných stretnutí, a dĺžka kurzu, ktorá bola predzvesťou kvality. Získala som ucelené, zmysluplné informácie o stravovaní a jeho dôsledkoch doplnené o pohľad východných kultúr. Ohromným bonusom je komplexný prístup k informáciám, on-line poradňa, možnosť ďalšieho vzdelávania či spolupráce s pánom Jelínkom a ostatnými kolegami.

Kateřina Budínská

Pri výbere štúdia u pána Mgr. Martina Jelínka ma oslovila možnosť študovať alternatívne postupy stravovania,ako je vegetariánstvo,vegánstvo a princípy tradičnej čínskej medicíny. Bola som milo prekvapená prístupom a skvelou atmosférou pri stretnutiach a som veľmi vďačná, že som si vybrala práve toto štúdium. Dostala som možnosť pozrieť sa na výživu z mnohých pohľadov a bolo to pre mňa veľmi prínosné. Týmto chcem ešte raz poďakovať a teším sa na ďalšiu spoluprácu.

Zbyněk Harabiš

Ako bývalý vrcholový športovec sa o výživu zaujímam už od predrevolučných rokov a mohol som tak sledovať unáhlené názory na zdravú výživu, ktoré sa v dlhodobom horizonte niekoľkokrát prehodnocovali - zdarný príklad sú mliečne výrobky :) Vďaka klesajúcej kvalite potravín kvôli cenovej konkurencii a tiež kvôli zvyšujúcemu sa počtu novodobých civilizačných chorôb, sa v posledných rokoch enormne zdvihla vlna záujmu práve ohľadom zdravej výživy. Loby potravinových a farmaceutických firiem zvrátili triezvy pohľad na správny nákup potravín. Reklama je naozaj mocná čarodejnica... každodenné články na internete venujúce sa chudnutiu a výžive, človeka snažiaceho sa dopátrať pravdy, ho vrhnú do úplného chaosu. Preto som zvolil dištančný kurz Mgr. Martina Jelínka, ktorý ma zaujal ako športovou minulosťou, tak komplexným prístupom k výžive. Pre hovorí tiež rozumná cena vďaka dĺžke a množstvu odprednášaných hodín. Po prvotných hodinách mojej nedôvery všeobecne ku všetkému, sa môj názor na kurz menil a povestný zlom asi definitívne nastal ku koncu kurzu, kedy sa Vám ako skladačka zostaví kompletný obraz. Je to však len odrazový mostík na ďalšiemu poznaniu, ktoré musíte vypilovať ďalším podrobným štúdiom a komunikáciou s klientmi, pokiaľ sa chcete poradenstvom zaoberať. Pre ešte nedôverčivých odporúčam prečítať stránky o jedinečnom dvojmesačnom pokuse o vyrysovanie a zvýšenie svalovej hmoty mgr. len na vegánskej strave! - www.vysnenapostava.cz. Mal som pochybnosti, ale čuduj sa svete, ide to :-)