Úvod / Všetko o štúdiu / Živý tréning - dinosaury našej doby?

Ako človek narodený v minulom tisícročí a odchovaný školským systémom minulého režimu som zvyknutý na živý kontakt s vyučujúcim. Nie že by som mal čokoľvek proti moderným výukovým systémom postavených na on-line platformách. Práve naopak. Valcujú nás vymoženosti a možnosti informačného veku as ohľadom na princíp vývoja by sme boli sami proti sebe, keby sme v tomto smere nedržali krok.
Keď som na začiatku tohto storočia začínal s prednáškovou a konzultačnou činnosťou, z ktorých postupne vznikli kurzy, ani vo sne ma nenapadlo, že o pár rokov budem čeliť vlne záujmu o štúdium z pohodlia domova.
A nie je sa čo diviť:
Tieto a mnohé ďalšie dôvody odrádzajú v dnešnej dobe stále viac potenciálnych záujemcov o rozširovanie znalostí zaužívaným spôsobom.
On-line štúdium, ktoré je postavené na možnosti študovať podľa vlastného časového harmonogramu, ponúka naopak nemálo výhod. Ako človek „odkojený“ off-line výukovými systémami s nutnosťou počúvať prednášajúcich, ktorí sa medzi sebou „prali“ o tituly „uspávač hadov“ či „cholerický agresor“, viem, ako veľmi lákavá je predstava nikam nejazdiť a prispôsobiť si študijný život svojim vlastným predstavám. Na prvý pohľad to teda vyzerá, že sa karty obrátili jasne daným smerom.
Aj napriek tomu, že sa s celým tímom snažíme držať krok s dobou, viem, že som v oblasti výučby jednoducho „stará škola“. Racionalita mi hovorí, že on-line systémy majú dnes „zelenú“. A štatistiky v oblasti záujmu o konkrétne kurzy to jednoznačne potvrdzujú. Napríklad pred troma rokmi bol pomer medzi študentmi v živých a on-line kurzoch približne 80:20. Dnes je to presne naopak.
Pocitovo ale viem, že živé školenie, teda osobný kontakt s lektorom a možnosť diskusie na témy, ktoré ma aktuálne zaujímajú, on-line štúdium nahradí len sčasti. Tu je niekoľko dôvodov:
Kurz Poradca pre výživu , o ktorý je študijne najväčší záujem, trpí všetkými vyššie popísanými „neduhmi“. Stále viac ľudí má záujem študovať z domu . Je samozrejme pochopiteľné, že zahraniční študenti , prípadne ľudia s komplikáciami v oblasti cestovania, nemajú ani inú možnosť a pre nich je tak výber formy kurzu úplne jasný. Zostávajúca väčšina ale voľbu má. Smelo až drzo budem tvrdiť, že sú sami proti sebe, keď idú cestou menšieho odporu. Aj keby som sa snažil akokoľvek, nie je v mojich silách koncipovať on-line verziu tohto kurzu tak, aby skutočne plnohodnotne nahradila jeho dištančný náprotivok, ktorého súčasťou sú každomesačné živé školenia . Predtočené videozáznamy , ktorými v on-line Poradcovi suplujeme živé prednášky, majú svoj nemalý význam, ale živé stretávania a osobný kontakt s lektorom a ostatnými študentmi nahradiť nevedia.
V čom spočívajú najväčšie rozdiely?
V tomto smere som povinný tvrdiť, že dištančná verzia Poradca pre výživu je predsa len o stupienok hodnotnejšia, než „pohodlnejšia“ on-line forma. A to hovorím s plným vedomím toho, že on-line verzia Poradca je predajni oveľa úspešnejší.
Mgr. Martin Jelínek
Mgr. Martin Jelínek
Jiří Řehák
Kurz poradcu pre výživu a suplementáciu on-line pod vedením Mgr. Martina Jelínka je skvelou investíciou pre každého, kto sa zaujíma o zdravú výživu a optimálnu suplementáciu. Mgr. Martin Jelínek je skvelý lektor a má hlboké znalosti v oblasti. Jeho prednášky sú veľmi prehľadné, dobre štruktúrované a plné cenných informácií. Výklad je zrozumiteľný pre každého, bez ohľadu na doterajšie znalosti o téme. Online formát kurzu je veľmi výhodný, pretože mi umožňuje študovať vlastným tempom, a to keď mi to vyhovuje. Materiály sú prístupné kedykoľvek a môžem si ich ľubovoľne prezerať a opakovať. Tiež prístup k ďalším zdrojom a odkazom je veľmi užitočný pre ďalšie samoštúdium. Kurz je veľmi komplexný a zahŕňa rôzne oblasti výživy a suplementácie, ako je napríklad makro a mikronutrienty, výber vhodných potravín, doplnky stravy a ich účinky. Po absolvovaní kurzu som získal silné povedomie o správnej výžive a suplementácii, ktoré môžem uplatniť ako na sebe, tak aj vo svojej činnosti. Celkovo som s kurzom veľmi spokojný. Odporúčam ho všetkým, ktorí chcú hlboko zasiahnuť do svojho zdravia a životného štýlu.
Zdeňka Čubrová
Rekvalifikačný kurz "Poradca pre výživu" som si zvolila po dôkladnom preštudovanie všetkých ponúk na trhu. Páčil sa mi hlavne celostný prístup, roky sa zaujímam o prírodnú medicínu a je mi blízky holistický pohľad na človeka a jeho zdravie. Tomu zodpovedala aj náplň kurzu - všetci traja lektori nám odovzdali poznatky a informácie z rôznych hľadísk, nielen tie obvykle uvádzané, prepojenie najrôznejších aspektov do súvislostí a zároveň nadhľad, aby sa z toho človek nezbláznil :). Otvorili sa mi nové pohľady na celú šírke tejto oblasti a preto som sa rozhodla pokračovať v štúdiu ďalej v polročnom kurze "Poradca pre výživu a suplementáciu". Ďakujem teda Mgr. Martinovi Jelínkovi, MUDr. Pavlovi Dvorskému a Ing. Martinovi Škábovi za prínosné prednášky av neposlednom rade aj pani Jitke Pořízkovej za skvelý organizačný servis.
MUDr. Pavel Dvorský
Ako chirurg sledujem znepokojene trvalo vzostupnú tendenciu výskytu smrteľných chorôb. Jedného dňa som si uvedomil, že sa to týka aj nás lekárov, av štatistikách som našiel, že umierame dokonca ešte skôr, ako naši pacienti. V ten deň som pochopil, že aj my lekári robíme „niečo“ dlhodobo zle, a ak s tým nič neurobím, budem čoskoro ja aj moja rodina niekomu hovoriť – „prečo práve ja“, ako to často počúvam. My lekári intuitívne cítime, že prevaha tých dlhodobých a fatálnych chýb je v oblasti výživy a spôsobu života, ale naša pýcha a nedostatok pokory nám nedovolia priznať si, že o tejto oblasti prakticky nič nevieme, pretože nás to nikto neučil. Celý systém lekárskeho vzdelávania túto problematiku úplne zabúda. Ja som sa rozhodol to zmeniť; kvôli sebe, svojej rodine a svojim „novým“, nezaslepeným pacientom. Vzdelávací inštitút ATAC spol. sro som zvolil pre svoje vzdelanie v tejto oblasti preto, že u nás aj v Európe patrí k absolútnej špičke v odbore praktickej výučby komplexne poňatého zdravého spôsobu života. Navyše vo svojom „know-how“ dáva najlepšie do súvislostí fakty vierohodných vedeckých štúdií západnej medicíny s neopomenuteľnou múdrosťou medicíny starých východných kultúr. Obsah a úroveň štúdia veľmi prekonali moje očakávania a štatút „kurzu“ je iste z dôvodov legislatívnych, pretože sa oveľa viac podobá štúdiu univerzitnému. Lekcie sú pútavé, náučné, ľahko zvládnuteľné pre každého, bez ohľadu na profesiu, vzdelanie, zaneprázdnenosť. A to je nesmierne dôležité. Prajem každému zažiť radosť z „vlastného“ objavu zdravého spôsobu života, ktorú absolventom tento inštitút prináša. Ak by ohlas mal niesť aj nejaké posolstvo, začal by som citáty: „Ak je človek zdravý, praje si veľa vecí, ak je chorý, praje si len jedno. Zdravie.“ „ Je nerozumné kopať studňu, až keď nám hrdlo zviera smäd“. A dodal by som: Nikdy nie je neskoro začať sa vzdelávať v tejto oblasti. Urobme to kvôli sebe, svojej rodine a pokiaľ možno, ktokoľvek v tom pomáhajme aj ostatným. Je to mimochodom skvelý spôsob ako meniť svet k lepšiemu!