Úvod / Všetko o štúdiu / Prečo neoddeľujeme stravu a zdravie

Celý západný svet je v posledných rokoch posadnutý štúdiom rôznych spôsobov stravovania. Z výživy sa stali určité modlá, ku ktorým sa upína pozornosť výrobcov potravín, doplnkov stravy a samozrejme aj bežnej populácie.
Vedcom sa podarilo rozpitvať správanie metabolizmu do posledného detailu. Vieme tak, ako sa živiny v tele za určitých podmienok chovajú a ktoré pochody a v akom rozsahu ovplyvňujú. Z tejto pozície vieme, že strava ovplyvňuje naše zdravie rôznymi spôsobmi. V podstate sme vedecky preukázali to, čo tvrdil kedysi Hippokrates – „Jedlo nech je tvojím liekom a liek tvojím jedlom“.
Síce nie sme schopní vzťah strava - zdravie vyjadriť konkrétnou hodnotou (či strava ovplyvňuje naše zdravie z 20 %, 40 %, 60 % alebo 80 %), vieme ale, že vplyv má. Toto je veľmi významná informácia, ktorá sa v kontexte s neustále vyvíjajúcou sa spoločnosťou stáva dvojsečnou zbraňou:
Na jednej strane je skvelé, že máme možnosť riadiť svoje zdravie požadovaným smerom. Teda buď ho zlepšovať, alebo ho naopak likvidovať (áno, aj takí jedinci existujú, a nie je ich bohužiaľ málo).
Na strane druhej systém, v ktorom žijeme, veľmi dobre vie, že zdravie patrí medzi najvýnosnejší biznis vôbec. A to je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa legislatíva mnohých krajín snaží mať túto oblasť čo najviac pod kontrolou.
Neveríte?
V tom prípade rozjímajte nad faktom, že v oblasti reklamy či akýchkoľvek oficiálnych informácií týkajúcich sa stravy a doplnkov nie je možné dávať ich účinok do vzťahu so zdravím. Všeobecne je výslovne zakázané tvrdiť, že by strava mohla akýmkoľvek spôsobom ovplyvňovať ľudské zdravie. A to nielen na úrovni liečby, ale aj prevencia pred vznikom akýchkoľvek ťažkostí.
Systém spoločnosti, ktorej sme súčasťou, je tak jednoducho nastavený. Pritom existuje nespočet vedeckých štúdií na celom svete, ktoré jasne preukazujú, že spôsob stravovania je nielen príčinou vzniku mnohých zdravotných problémov, ale môže im aj predchádzať a dokonca v mnohých situáciách aj definitívne riešiť.
Je samozrejme potrebné dodržiavať platné zákony v krajine, kde žijeme. Všetko v celom vesmíre sa vyvíja – preč sú napríklad doby, kedy sme boli bombardovaní reklamami na rôzne funkčné potraviny s tvrdením, že ich konzumáciou znížime cholesterol, schudneme či vyriešime osteoporózu.
Mgr. Martin Jelínek
Lucie Němečková
Zdravým životným štýlom sa zaoberám 12 rokov a priviedli ma k tomu chronické zdravotné problémy. Výživa sa veľmi rýchlo stala mojím najväčším koníčkom av poslednej dobe aj zamestnaním. Dlho som hľadala kurz, ktorý by mi priniesol ďalšiu inšpiráciu, informácie a možnosť osobnostného rozvoja v tejto oblasti. Kurz Martina Jelínka Poradca pre výživu bez najmenšieho preháňania predčil všetky moje očakávania a to veľmi širokým záberom, profesionalitou, výborne spracovanými materiálmi, ku ktorým sa vo svojej praxi vraciam, aj možnosťou konzultácií a ďalšieho rozvoja.
Jiřina Macková
Veľa rokov sa zaujímam o zdravší spôsob života so všetkým čo k tomu patrí... Zbierala som každý čriepok až sa z toho stalo neprehľadné bludisko. Napadlo ma poobzerať sa po nejakom kurze, ktorý by mi ukázal cestu správnym smerom. Na internete ma zaujal kurz ATAC pána magistra Jelínka "Poradca pre výživu a suplementáciu". Povedala som si, že to skúsim pretože ma veľmi oslovila osnova tohto kurzu a najmä holistický prístup k spôsobu stravovania. Myšlienkové mapy ma zo začiatku trošku potrápili, ale musím povedať, že som si ich rýchlo obľúbila. Veľmi ma oslovil pohľad na stravovanie z hľadiska ajurvédy, tradičnej čínskej medicíny a makrobiotikami (ak by ste otvorili kurz o ajurvéde, tradičnej čínskej medicíne, už teraz sa hlásim). Som veľmi rada, že som si vybrala práve tento kurz. Veľmi oceňujem prístup p. Jelínka, jeho ústretovosť a ochotu. Skúsenosti a cenné rady z tohto kurzu pomôžu k zdraviu nielen mojej rodine, ale dúfam aj mojej budúcej klientele. Veľmi ďakujem a prajem Vám veľa nadšených študentov.
Blanka Kubáňková
V recenziách účastníkov kurzu bolo snáď povedané všetko podstatné, so všetkými sa môžem úplne stotožniť. Pre vlastné hodnotenie kurzu by som preto rada využila citát z posledného dňa kurzu (info pre nezúčastnených: na spestrenie kurzu bol pre každý študijný deň k dispozícii jeden citát): "Priemerný učiteľ rozpráva. Dobrý učiteľ vysvetľuje. Výborný učiteľ ukazuje. Najlepší učiteľ inšpiruje." Mgr Jelínek je pre mňa tým najlepším učiteľom, lebo ma svojimi skúsenosťami, vedením kurzu a prístupom k jednotlivým účastníkom inšpiroval k ďalšiemu vzdelávaniu. Našťastie je z čoho vyberať, takže sa teším na účasť v jeho ďalších kurzoch.