Úvod / Všetko o štúdiu / Prečo neoddeľujeme stravu a zdravie

Celý západný svet je v posledných rokoch posadnutý štúdiom rôznych spôsobov stravovania. Z výživy sa stali určité modlá, ku ktorým sa upína pozornosť výrobcov potravín, doplnkov stravy a samozrejme aj bežnej populácie.
Vedcom sa podarilo rozpitvať správanie metabolizmu do posledného detailu. Vieme tak, ako sa živiny v tele za určitých podmienok chovajú a ktoré pochody a v akom rozsahu ovplyvňujú. Z tejto pozície vieme, že strava ovplyvňuje naše zdravie rôznymi spôsobmi. V podstate sme vedecky preukázali to, čo tvrdil kedysi Hippokrates – „Jedlo nech je tvojím liekom a liek tvojím jedlom“.
Síce nie sme schopní vzťah strava - zdravie vyjadriť konkrétnou hodnotou (či strava ovplyvňuje naše zdravie z 20 %, 40 %, 60 % alebo 80 %), vieme ale, že vplyv má. Toto je veľmi významná informácia, ktorá sa v kontexte s neustále vyvíjajúcou sa spoločnosťou stáva dvojsečnou zbraňou:
Na jednej strane je skvelé, že máme možnosť riadiť svoje zdravie požadovaným smerom. Teda buď ho zlepšovať, alebo ho naopak likvidovať (áno, aj takí jedinci existujú, a nie je ich bohužiaľ málo).
Na strane druhej systém, v ktorom žijeme, veľmi dobre vie, že zdravie patrí medzi najvýnosnejší biznis vôbec. A to je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa legislatíva mnohých krajín snaží mať túto oblasť čo najviac pod kontrolou.
Neveríte?
V tom prípade rozjímajte nad faktom, že v oblasti reklamy či akýchkoľvek oficiálnych informácií týkajúcich sa stravy a doplnkov nie je možné dávať ich účinok do vzťahu so zdravím. Všeobecne je výslovne zakázané tvrdiť, že by strava mohla akýmkoľvek spôsobom ovplyvňovať ľudské zdravie. A to nielen na úrovni liečby, ale aj prevencia pred vznikom akýchkoľvek ťažkostí.
Systém spoločnosti, ktorej sme súčasťou, je tak jednoducho nastavený. Pritom existuje nespočet vedeckých štúdií na celom svete, ktoré jasne preukazujú, že spôsob stravovania je nielen príčinou vzniku mnohých zdravotných problémov, ale môže im aj predchádzať a dokonca v mnohých situáciách aj definitívne riešiť.
Je samozrejme potrebné dodržiavať platné zákony v krajine, kde žijeme. Všetko v celom vesmíre sa vyvíja – preč sú napríklad doby, kedy sme boli bombardovaní reklamami na rôzne funkčné potraviny s tvrdením, že ich konzumáciou znížime cholesterol, schudneme či vyriešime osteoporózu.
Mgr. Martin Jelínek
Taťána Kovářová
Na kurz som sa prihlásila na základe odporúčaní a kladných ohlasov na internete a rozhodne to neľutujem. Na začiatku kurzu som mala veľa informácií a ešte viac otázok, teraz mám informácií mnohonásobne viac a otázok nepatrne menej :-) Kurz bol perfektný! Komplexné informácie, forma výučby a štúdiá ma nadchli, taktiež prístup a entuziazmus lektora Martina Jelínka, ktorého považujem za jedného z našich najlepších odborníkov na výživu. Kurz môžem odporučiť každému, kto sa zaujíma o zdravý životný štýl a chce získať komplexný pohľad na problematiku výživy.
Kateřina Pecková
Veľmi si vážim profesionalitu Mgr. Martina Jelínka a vynikajúce spracovanie a organizáciu kurzu. Som nadmieru spokojná so všetkým, čo kurzy obnáša a hlavne s akou pohodou. Teším sa na ďalšiu spoluprácu.
Ing. Lenka Pokorná
Štúdium on-line kurzu Výživa detí bola pre mňa veľmi príjemná. Jednak som si mohla voliť rýchlosť štúdia kurzu, ďalej som si mohla niektoré informácie vypočuť priamo z úst pána Mgr. Jelínka v rámci jeho videí či prednášok. Výžive detí sa venujem už viac rokov, napriek tomu mi kurz dokázal poskytnúť odpovede na niektoré "zapeklité a mediálne veľmi riešené" otázky. Ďakujem aj pánovi Jelínkovi za možnosť využitia poradne aj po skončení kurzu.