Úvod / Všetko o štúdiu / Prečo neoddeľujeme stravu a zdravie

Celý západný svet je v posledných rokoch posadnutý štúdiom rôznych spôsobov stravovania. Z výživy sa stali určité modlá, ku ktorým sa upína pozornosť výrobcov potravín, doplnkov stravy a samozrejme aj bežnej populácie.
Vedcom sa podarilo rozpitvať správanie metabolizmu do posledného detailu. Vieme tak, ako sa živiny v tele za určitých podmienok chovajú a ktoré pochody a v akom rozsahu ovplyvňujú. Z tejto pozície vieme, že strava ovplyvňuje naše zdravie rôznymi spôsobmi. V podstate sme vedecky preukázali to, čo tvrdil kedysi Hippokrates – „Jedlo nech je tvojím liekom a liek tvojím jedlom“.
Síce nie sme schopní vzťah strava - zdravie vyjadriť konkrétnou hodnotou (či strava ovplyvňuje naše zdravie z 20 %, 40 %, 60 % alebo 80 %), vieme ale, že vplyv má. Toto je veľmi významná informácia, ktorá sa v kontexte s neustále vyvíjajúcou sa spoločnosťou stáva dvojsečnou zbraňou:
Na jednej strane je skvelé, že máme možnosť riadiť svoje zdravie požadovaným smerom. Teda buď ho zlepšovať, alebo ho naopak likvidovať (áno, aj takí jedinci existujú, a nie je ich bohužiaľ málo).
Na strane druhej systém, v ktorom žijeme, veľmi dobre vie, že zdravie patrí medzi najvýnosnejší biznis vôbec. A to je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa legislatíva mnohých krajín snaží mať túto oblasť čo najviac pod kontrolou.
Neveríte?
V tom prípade rozjímajte nad faktom, že v oblasti reklamy či akýchkoľvek oficiálnych informácií týkajúcich sa stravy a doplnkov nie je možné dávať ich účinok do vzťahu so zdravím. Všeobecne je výslovne zakázané tvrdiť, že by strava mohla akýmkoľvek spôsobom ovplyvňovať ľudské zdravie. A to nielen na úrovni liečby, ale aj prevencia pred vznikom akýchkoľvek ťažkostí.
Systém spoločnosti, ktorej sme súčasťou, je tak jednoducho nastavený. Pritom existuje nespočet vedeckých štúdií na celom svete, ktoré jasne preukazujú, že spôsob stravovania je nielen príčinou vzniku mnohých zdravotných problémov, ale môže im aj predchádzať a dokonca v mnohých situáciách aj definitívne riešiť.
Je samozrejme potrebné dodržiavať platné zákony v krajine, kde žijeme. Všetko v celom vesmíre sa vyvíja – preč sú napríklad doby, kedy sme boli bombardovaní reklamami na rôzne funkčné potraviny s tvrdením, že ich konzumáciou znížime cholesterol, schudneme či vyriešime osteoporózu.
Mgr. Martin Jelínek
Helena Novotná
Po absolvovaní kurzu Výživový poradca som hľadala odborníka, ktorý by ma pripravil k štátnej skúške. V prípade pána Martina Jelínka, som rozhodne nesiahla vedľa a mala som možnosť spoznať človeka, ktorý Vás svojou osobnosťou pohltí, nadchne a inšpiruje. Pracujem ako vedúci stravovania pre deti všetkých vekových kategórií a rozšírením vzdelania hľadám cestu k tomu najlepšiemu, čo mladú generáciu pripraví na zdravý a plnohodnotný život. Naučenie správnych stravovacích návykov, prirodzenosť pohybu a ďalšia prevencia u detí od najútlejšieho veku je smerom, ktorým by sme sa mali uberať. Neoddeliteľnou súčasťou je aj aplikácia ZOF, ktorá je veľmi nápomocná pri zostavovaní nutrične vyvážených jedálnych lístkov a tiež inšpiráciou na zaujímavé aj netradičné recepty, tým je tiež zaručená rozmanitosť a pestrosť. V neposlednom rade bežným používateľom, ale aj profesionálom veľmi uľahčuje prácu. Zdravotné komplikácie (odstránenie štítnej žľazy pre jej zvýšenú funkciu), ktorým som čelila úplne vymizli po úprave stravy a nastavení optimálneho životného štýlu na základe odporúčaní a informácií z kurzu ATAC. Moja úprimná vďaka as tímom ATAC sa teším na ďalšiu spoluprácu.
Roman Kořínek
Už nejaký čas sa zaujímam o výživu v zmysle obohatenia jedálnička o nutrične hodnotnú stravu. Kurz „Poradca pre výživu a suplementáciu“ som si vybral vďaka osobnosti lektora – Mgr. Martina Jelínka, ktorého prácu sledujem už piatym rokom. Kurz mi pomohol pochopiť širšie súvislosti, ako medzi všeobecne známymi faktami, tak aj medzi stavmi (pocity), ktoré zažíva moje telo v rôznych fyzických režimoch a fázach dňa. Študenti kurzu sú nielen vyučovaní a zásobovaní zaujímavými informáciami, ale sú aj vedení metódou „viac uhlov pohľadu“ na jednu problematiku, čo považujem za veľkú devízu kurzu (lektora) – obohacujúcu a použiteľnú vo všetkých smeroch ľudského myslenia. Vďaka kurzu som zistil, že pohľad na problematiku výživy môže byť odborný a jednoduchý zároveň.
Zuzana Bazalová
Myšlienkové mapy a zdôraznené hlavné témy sú fakt skvelé - keby nás na štúdiách naviedli na správnu formu učenia, vyvarovala by som sa množstva zbytočných chýb a neúspechov. V priemere mi jedna mapa trvá dlhšie, než by som chcela, ale zrýchľujem a zlepšujem sa. Neoceniteľné je pre mňa hlavne schopnosť zapamätania témy.