Kurzy ATAC

Potravinové intolerancie

Potravinové intolerancie

Pod označením "potravinovej intolerancie" sa skrývajú jednotlivé formy neznášanlivostí na niektoré zložky v potravinách. Sú spôsobené stratou schopnosti jedinca stráviť určitú látku v potravine z dôvodu nedostatočnej funkcie enzýmov . Na ich vzniku sa (na rozdiel od alergií) nepodieľajú imunologické procesy.

Tieto problémy môžu vznikať aj sekundárne ako následok rôznych ochorení, napr. porúch zažívania, alebo vstrebávanie v dôsledku infekčných hnačiek, pankreatitíd či ochorení pečene. V posledných rokoch sa hojne poukazuje aj na možnú príčinu vzniku intolerancií zo strany psychosomatických porúch.

Medzi najčastejšie potravinové intolerancie patria:

1. Laktózová intolerancia.
Pri tejto forme intolerancie tráviaci trakt neprodukuje enzým laktázu, ktorej úlohou je štiepiť mliečny cukor.

2. Fruktózová intolerancia.
Dedičné ochorenie prejavujúce sa neschopnosťou metabolizmu spracovať ovocný cukor (fruktózu).

3. Fenylketonúria.
Ide o najčastejší geneticky podmienený defekt látkovej výmeny aminokyselín.

4. Celiakia.
Celiakia sa prejavuje neschopnosťou stráviť bielkoviny lepku.

Intolerancia sú spojené s nedostatkom alebo absenciou enzýmu, ktorý štiepi zložku, ktorá následne vyvoláva daný problém. Najčastejšou príčinou ich vzniku sú genetické dispozície, vznikajú ale aj na základe účinkov niektorých vazoaktívnych látok (histamín, tyramín, serotonín, tryptamín). Potravinové intolerancie teda nie sú imunitným , ale metabolickým problémom.
Intolerancia sa na rozdiel od alergií prejavuje oneskorene (s odstupom aj niekoľko dní po požití nevhodnej potraviny), ich prejavy sú veľmi rôznorodé:

  • bolesti hlavy,
  • migrény,
  • únava,
  • nadúvanie,
  • zmena frekvencie a konzistencie stolice,
  • dermatitídy.

Vplyv stravy na potravinové intolerancie

Jediným riešením potravinových intolerancií je diéta , v rámci ktorej je potrebné sa vyhýbať problematickej zložke.
Existuje aj podporná medikácia, ktorá obnáša užívanie enzýmov, ktoré telu chýbajú - typickým príkladom je užívanie enzýmu laktázy pri laktózovej intolerancii.

Úpravy stravy pri intoleranciách obnáša elimináciu problematických zložiek zo stravy. K tomu je potrebné orientovať sa v zložení potravín – najväčšou výzvou v praxi sú predovšetkým priemyselne sprocesované produkty, ktoré môžu obsahovať menšie množstvo nežiaducich látok. Riešením týchto situácií sa venujeme predovšetkým v kurze Poradca pre výživu kde sa študenti na výučbovej aplikácii ZOF učia pracovať s vhodnými potravinami pri tvorbe jedálnych lístkov.

Mgr. Martin Jelínek

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Veronika Novotná

O výživu a zdravý životný štýl sa zaujímam pre svoje potreby a potreby svojej rodiny už mnoho rokov. V momente, keď som sa rozhodol premeniť svoje hobby na prácu, zistil som, že je užitočné doplniť informácie, ktorými som sa predtým nezaoberal. Napriek širokej ponuke kurzov výživy na trhu nebolo ľahké vybrať si taký, ktorý by vyhovoval mojim názorom, ktoré často vychádzali z najnovších poznatkov v oblasti výživy. Referencie boli jediným spôsobom, ako sa dostať ku kurzu, ktorý by mi nielen poskytol požadovaný certifikát, ale aj doplnil moje informačné medzery štýlom, ktorý bol v súlade s mojimi vedomosťami. V pánovi Jelínkovi som spoznal človeka, ktorý triezvo odovzdáva informácie, podáva pomocnú ruku pri formovaní vlastných názorov a nezištne podporuje absolventov svojich kurzov na ich novej ceste.Máloktorý školiteľ dokáže pristupovať k svojim študentom rovnako a oceniť ich silné stránky. Kurz Poradca pre výživu a výživové doplnky môže byť užitočný pri rozširovaní obzorov každého, kto sa zaujíma o výživu a zdravý životný štýl. Možnosť diaľkového štúdiaocení mnoho zaneprázdnených ľudí.

Bc. Lenka Křehlíková

Kurz Cesta k vysnívanej postave sa mi veľmi páčil. O niekoľko mesiacov si znovu prečítam celú knihu Recovery Hop a na jeseň alebo v zime si urobím ďalší kurz - napríklad Tajomstvá biologického veku alebo Sila myšlienky. Chcela som sa motivovať k zdravšiemu stravovaniu a väčšiemu pohybu, čo sa mi aj podarilo. Keďže mám stále prístup k učebným materiálom, som si istý, že sa budem môcť ďalej motivovať. Som nadšená webovou stránkou, ponukou kurzov, odbornosťou a zrozumiteľnosťou pre laikov, hrou ZOF a testami v jednotlivých dňoch, ktoré mi pomohli osvojiť si základné informácie. Ďakujeme.

Mária Rusnáková

Kurz Poradca pre výživu a výživové doplnky som si vybral po veľmi dôkladnom prieskume trhu. Keďže tento kurz bol svojím rozsahom a informačnými oblasťami bezkonkurenčný, moje rozhodnutie bolo jednoduché a jasné. Kurz mi poskytol presne to, čo som hľadal, celkový pohľad na odvetvie výživového poradenstva. Veľmi ma potešili informácie o tradičnej čínskej medicíne, ajurvéde a o vegánstve a avitariánstve. Počas štúdia som mal prístup do študentskej poradne, čo som využil a bol som príjemne prekvapený, koľko zaujímavých informácií som tam našiel. Keby som sa mal rozhodnúť znova, určite by som neváhal.