Kurzy ATAC

Rímska rasca

Kategória: Korenie a ochucovadlá / Korenie

Rímska rasca

Nutričné hodnoty (100 g):

Energia kcal

308 kcal

Energia kJ

1286 kJ

Bielkoviny

5 g

Sacharidy

35 g

Tuky

10 g

Vláknina

25 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (5 g) Sacharidy (35 g) Tuky (10 g) Vláknina (25 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (6.8 %) Sacharidy (47.6 %) Tuky (29.3 %) Vláknina (16.3 %)

Šabrej rascovitý, z ktorého sa získava korenie známe ako rímska rasca, má domov v Stredomorí – poznali ho a používali starí Egypťania, Gréci i Rimania. V súčasnosti sa kumin (tak je rímska rasca známa v západnej Európe) hojne používa predovšetkým v ázijských kuchyniach, napríklad indickej, kde je neoddeliteľnou súčasťou karí a korenia gran masala. Rímska rasca je doma aj v stredoázijských štátoch (hovoria mu tu zira), na Balkáne (kimión), v Indonézii (djintan). Je k dostaniu sušený alebo mletý na hnedozelený prášok. Typická je silná, ostrá a horkastá príchuť s pikantnou vôňou.

Rímska rasca a zdravie

Na východe cumin zostáva stále súčasťou tradičných rastlinných liekov. Napríklad v Izraeli je cumin považovaný za prevenciu pred rakovinou močových ciest a v Indii ním lieči astmu. Ďalej je tiež účinný pri liečení syndrómu karpálneho tunela, hnačky a porúch trávenia. Pomáha k zvýšeniu laktácie a znižovaniu nevoľnosti v tehotenstve. V neposlednom rade je vhodný ako diuretikum, stimulant a liek proti kŕčom. Na Západe sa používa predovšetkým vo veterinárnej medicíne.

Rímska rasca v kuchyni

Ostrá, horká a prenikavá chuť, ktoré sa dosť líšia od bežnej rasce – rímska rasca je taká aromatická, že ľahko prehluší chuť ostatných ingrediencií v pripravovanom jedle. Pri jeho používaní je preto rozumné postupovať s rozvahou. V Európe sa využíva prevažne v Španielsku a Portugalsku do vysoko korenených jedál. Typický je pre indickú kuchyňu (ako súčasť karí). Ďalej je obľúbený v arabských, afrických, ázijských, amerických a stredozemských kuchyniach. Toto korenie je tiež spájané s Marokom, kde je vôňou pouličných kuchárov. V mnohých krajinách sa pridáva do pečiva, šalátov či salám. Býva súčasťou kebabu, kuskusu, indického dhálu, indického nápoja Zeera Pani, nemeckého likéru alebo mexických pokrmov. Príchuť cuminu môžeme pocítiť aj v portugalskej klobáse alebo korenených syroch, napríklad holandský Leyden alebo nemecký Münster. Na Blízkom východe je známy s rybami a grilovaným mäsom. Tip na lepšiu chuť rímskej rasce? Krátko ho nasucho opečte na panvici a podrvte – bude jemnejšia.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.