Kategória: Korenie a ochucovadlá / Korenie
Energia kcal
485 kcal
Energia kJ
2030 kJ
Bielkoviny
13.3 g
Sacharidy
53.3 g
Tuky
20 g
Vláknina
13.3 g
Na sušenie a následné mletie sa používajú zrelé plody papriky ročnej-koreninovej. Rozdiel medzi paprikou sladkou a pálivou je v obsahu kapsaicínu. Kapsaicín je alkaloid charakteristický ostrou chuťou a vyskytuje sa najviac v semenách a prepážkach plodu. Existuje rozsiahle množstvo typov a kultivanov papriky ročnej a podľa toho sa z nej vyrábajú rôzne druhy korenia. Najčastejšie sú ostré drobnoplodé papriky ročné.
Paprika ovplyvňuje činnosť čriev a pomáha k tráveniu - má vplyv na vylučovanie kyseliny soľnej a žalúdočných štiav. Má prekrvujúce účinky a hodí sa na liečbu artritických stavov a reumatizmu. Plody aj semená pálivých odrôd sú dobrým prostriedkom na zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení. Papriky so vyšším zastúpením kapsaicínu môžeme využiť pri prechladnutí aj na zamedzenie rozvoja črevných parazitov.
Veľmi známa a obľúbená je v Maďarsku. Ďalej sa hojne používa v južnej Európe, kde sa priamo čerstvá pridáva do šalátov, nátierok alebo k mäsu. Pálivá paprika je neoddeliteľnou súčasťou mexickej kuchyne, kde je obľúbené udenie paprík alebo ostrá omáčka móle. Pridáva sa do pokrmov celá, drvená alebo ako prášok z celých plodov a semien. Na Blízkom východe je súčasťou zmesi baharát, v severnej Afrike zmesi berbera. Paprikou sladkou aj pálivou sa najčastejšie dochucujú omáčky, guláš alebo mäso. Má skvelé farbiace schopnosti, ktoré zapríčiňujú výraznú farbu niekoľkých koreniacich zmesí.
Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.
Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.
Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.
Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi. p>