Kurzy ATAC

Kurkuma mletá

Kategória: Korenie a ochucovadlá / Korenie

Kurkuma mletá

Nutričné hodnoty (100 g):

Energia kcal

289 kcal

Energia kJ

1207 kJ

Bielkoviny

7.5 g

Sacharidy

50 g

Tuky

2 g

Vláknina

15 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (7.5 g) Sacharidy (50 g) Tuky (2 g) Vláknina (15 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (10.9 %) Sacharidy (72.5 %) Tuky (6.2 %) Vláknina (10.4 %)

Kurkuma (Kurkumovník dlhý, často označovaný ako indický šafran, žltý koreň alebo žltý zázvor) je aromatická bylina podobná zázvoru. Je charakteristická svojou prenikavou vôňou a ostrou chuťou, ktorá vzdialene pripomína šafran. Obsahuje žlté farbivo kurkumín, ktoré sa používa na dofarbenie rôznych potravín, predovšetkým masla, tukov, syrov, likérov i mastí. Kurkuma pochádza z tropických oblastí juhovýchodnej Ázie. V súčasnosti sa najviac pestuje v Indii.

Kurkuma a zdravie

Kurkuma priaznivo ovplyvňuje zažívací systém, predovšetkým žlčník, pretože kurkumín podporuje vyprázdňovanie žlčníka. Pomáha tiež pri nechutenstve, bolestiach brucha a pečene. Znižuje krvný tlak a cholesterol. Silica podporuje produkciu žlče v pečeni. Dnes je kurkuma súčasťou mnohých liekov napríklad na artritídu alebo ako masť na kožné choroby. Má tiež výrazný protirakovinový a protizápalový účinok.

Kurkuma v kuchyni

Kurkuma slúži na dochutenie predovšetkým rezancových a ryžových pokrmov, majonéz a omáčok. Je vhodná do čatní, k zelenine, rybám, hydine, plodom mora i vajciam a strukovinám. Je základom mnohých koreniacich zmesí, najznámejšia je karí korenie a Worcestrová omáčka.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.