Kurzy ATAC

E951 - Aspartam

Kategória: Aditívum / Aditívum

E951 - Aspartam

Nutričné hodnoty (100 0):

Energia kcal

0 kcal

Energia kJ

0 kJ

Bielkoviny

0 g

Sacharidy

0 g

Tuky

0 g

Vláknina

0 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (0 g) Sacharidy (0 g) Tuky (0 g) Vláknina (0 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (0 %) Sacharidy (0 %) Tuky (0 %) Vláknina (0 %)

Charakteristika

Jedná sa o syntetické sladidlo, ktoré je cca 200x sladšie ako cukor. Zvýrazňuje arómu. Používa sa vo viac ako 6000 potravinách po celom svete. Látka nie je stabilná pri zahrievaní - stráca svoju sladkosť. V tele sa rozkladá na 3 látky - fenylalanín, kyselinu asparagovú a metanol. Zvyšuje chuť do jedla. Má schopnosť zvýrazňovať sladivosť ďalších syntetických sladidiel.

Použitie

Aspartám sa používa ako náhrada cukru na bežné sladenie, na výrobu sypkých nápojov, čajov, žuvačiek, niektorých jogurtov, niektorých dezertov, pudingov, raňajkových cereálií, mrazených krémov, majonézy, horčice, nakladanej zeleniny a ovocia, vitamínových doplnkov a ďalších. Väčšinou sa nepoužíva v pokrmoch, ktoré je nutné zahrievať, tepelne upravovať.

Výroba

Aspartám sa vyrába synteticky z aminokyseliny fenylanín az kyseliny asparagínovej.

Nežiaduce účinky

Aspartám bol prvýkrát schválený v roku 1974. V tomto roku sa objavili prvé zmienky o možnom poškodzovaní mozgu (najmä so vznikom rakoviny mozgu). Odvtedy prebiehajú diskusie, týkajúce sa jeho závadnosti. Americká organizácia FDA (Food and Drug Administration) vykonala dvojročný nezávislý výskum a vyhlásila, že nemôže podporiť tvrdenie, že Aspartám zabíja mozgové bunky alebo spôsobuje iné poškodenia. Aspartám tiež obsahuje aminokyseliny fenylalanín, ktorý je nebezpečný pre osoby s vrodenou poruchou metabolizmu, tzv. fenylketonúriou. Znižuje kyslosť moču, tým pádom zvyšuje riziko vzniku infekcie. Pozor by si mali dávať ľudia citliví na túto látku – po nežiaducich účinkoch, ktoré u nich Aspartam vyvolal, napr. závraty, bolesť hlavy, vyrážky, poruchy správania u detí, by sa mali jej budúcej konzumácii vyhýbať. Určite by sa mali potravinám, obsahujúcim túto látku, vyhýbať tehotné a dojčiace ženy (pretože sa Aspartam v tele rozkladá na metanol, ktorý nie je vhodný). Niektoré štúdie na hlodavcoch uvádzajú negatívne účinky na ich nervový systém. V roku 1984 sa objavili správy arizonského ministerstva zdravotníctva, že sa objem metylalkoholu v Aspartame pri vyšších ako obvyklých teplotách zvyšuje nad prípustnú úroveň a stáva sa toxickým. FDA na to odpovedala, že podobné úrovne metylalkoholu sa objavujú prirodzene v ovocných džúsoch a že je teda riziko nepodložené. V roku 1996 bol, v rámci štúdie na potkanoch, dokázaný zvýšený výskyt rakoviny mozgu. by sa preložiť ako "Kritické recenzie v toxikológii") prehľad cca 500 štúdií, článkov, správ za posledných 25 rokov. Výsledkom tohto zhrnutia bolo tvrdenie, že v bežných množstvách je konzumácia Aspartámu bezpečná. Nie je dôveryhodný dôkaz o tom, že by látka spôsobovala zdravotné problémy, bola karcinogénna alebo neurotoxická. V roku 2008 prebehla ďalšia štúdia na univerzite v Južnej Afrike. Cieľom bolo dokázanie priamych aj nepriamych efektov na vznik mentálnych porúch, porúch učenia alebo emočného správania. Dokázali, že Aspartám môže narušiť metabolizmus aminokyselín a štruktúr proteínov, integritu genetického materiálu, nervové funkcie, hormonálnu rovnováhu. Je potreba ďalších štúdií na stanovenie pevného záveru ohľadom jeho škodlivosti, množstvo štúdií nedáva jasný záver a dôkazy o jeho škodlivosti sú zatiaľ kontroverzné.

Doplňujúce informácie

V SR (celej EÚ) je používanie aspartámu povolené do vybraných potravín v obmedzenom množstve. V USA, Kanade aj v EÚ je používanie látky povolené. Hodnota prijateľnej denná dávka ADI je 0 - 40 mg/kg telesnej hmotnosti. EFSA v roku 2013 znovu hodnotila bezpečnosť Aspartámu a 10. decembra vydala tlačovú správu, v ktorej uvádza závery preskúmania s výsledkom, že Aspartám považuje naďalej za bezpečný.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.