Kurzy ATAC

E624 - Glutaman amónny

Kategória: Aditívum / Aditívum

E624 - Glutaman amónny

Nutričné hodnoty (100 0):

Energia kcal

0 kcal

Energia kJ

0 kJ

Bielkoviny

0 g

Sacharidy

0 g

Tuky

0 g

Vláknina

0 g

Hmotnostné pomery makroživín

Bielkoviny (0 g) Sacharidy (0 g) Tuky (0 g) Vláknina (0 g)

Energetické pomery makroživín

Bielkoviny (0 %) Sacharidy (0 %) Tuky (0 %) Vláknina (0 %)

Charakteristika

Amónna soľ kyseliny L-glutamovej. Biela kryštalická látka bez vône, s charakteristickou mäsovou chuťou. Pre túto ďalšiu chuť bol prijatý názov „umami“. V prírode sa nachádza v niektorých hubách a morských riasach, v zrelých paradajkách, v sójových bôboch.

Použitie

V potravinárskom priemysle je glutaman amónny používaný ako dochucovadlo – látka zvýrazňujúca chuť a vôňu. Je však oveľa menej používanou a známou prísadou ako glutaman sodný. Používa sa spolu s glutamanom horečnatým, vápenatým a draselným ako náhrada kuchynskej soli a glutamanu sodného v nízkosodíkových diétach a potravinách. Dodáva potravinám výraznú mäsovú chuť. Môže byť pridávaný do rôznych koreniacich zmesí a instantných a konzervovaných pokrmov, ako glutaman sodný, E 621.

Výroba

Glutaman amónny sa priemyselne vyrába rovnako ako kyselina glutamová a jej ostatné soli buď hydrolytickým štiepením rastlinných bielkovín (sója) alebo prevažne fermentáciou zemiakového alebo obilného škrobu alebo z melasy. Výhodne používané sú suroviny s vyšším obsahom lepku. Suroviny môžu byť geneticky modifikované.

Nežiaduce účinky

Glutaman amónny má podobné vlastnosti ako glutaman sodný. Jeho nežiaduce účinky sú oveľa menej preskúmané. Je pravdepodobné, že vyvoláva aj podobné zdravotné problémy. U citlivých osôb môže vyvolať bolesti hlavy, celkovú slabosť, zvracanie a kŕče v bruchu. Glutamanu by sa mali vyhýbať tehotné a dojčiace ženy, deti, starí ľudia. Môžu byť poškodení aj ľudia s cievnym ochorením, cukrovkou, onkologickí pacienti, ľudia citliví na aspirín (kyselinu acetylsalicylovú). Strava s glutamanom by nemala byť podávaná v školských jedálňach a nemocniciach. Pozri glutaman sodný, E 621.

Doplňujúce informácie

V Českej republike (celej EÚ) sa glutaman amónny smie používať v obmedzenom množstve v potravinách všeobecne, s výnimkou nealkoholických nápojov. V koreniacich prípravkoch av zmesiach korenia so soľou a glutamanom sa smie použiť v nevyhnutnom množstve. V USA je používanie tejto látky povolené.

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Prečítajte si, ako naše kurzy
hodnotia absolventi.